Rynki finansowe liczą na to, że zaplanowane na bieżący tydzień decyzje dwóch głównych światowych banków centralnych tj. amerykańskiego Fed i Europejskiego Banku Centralnego przyniosą decyzje odnośnie kolejnego wsparcia słabnących gospodarek po obu stronach oceanu, a co za tym idzie także całej globalnej ekonomii.

Szef EBC w ubiegłym tygodniu wyraźnie podkreślał, że Bank w związku ze swoim mandatem uczyni wszystko do konieczne, aby uratować euro (czyt. wspólną walutę i strefę euro). Dziś Mario Draghi spotyka się z amerykańskim sekretarzem skarbu (Timothy Geithner), a w swoich opiniach/działaniach zdaje się chyba już mieć poparcie liderów wszystkich trzech największych gospodarek Eurolandu, w tym także Angeli Merkel, co pokazuje, że sytuacja w Eurolandzie jest naprawdę niewesoła.

Nadzieje inwestorów na wstrzyknięcie nowych impulsów wzrostowych dla gospodarki są przeogromne i aż strach pomyśleć co by się stało na rynkach, gdyby bankierzy centralni USA i strefy euro nie zdecydowali się już w tym tygodniu na ich wdrożenie, albo też gdyby skala tych działań okazała się być rozczarowującą.

Po stronie makro

Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne nie jest zbyt bogate. Przedstawiony o godz. 9 wstępny odczyt o PKB Hiszpanii za II kw. był zgodny z prognozami (-1,0% r/r wobec -0,4% w I kw.), a opublikowane dwie godziny później indeksy nastrojów panujących w Eurolandzie (w gospodarce, wśród konsumentów, w przemyśle, w handlu, w usługach, w budownictwie oraz klimat w biznesie) za lipiec ogólnie rozczarowały. Najważniejszy z tych ostatnich wskaźników tj. indeks nastrojów w gospodarce spadł do poziomu 87,9 pkt z 89,9 pkt w czerwcu i wobec prognozy na poziomie 88,9 pkt.

W najbliższych kilku dniach rynki zostaną jednak wręcz zasypane całą serią niezwykle istotnych informacji gospodarczych. Oprócz wspomnianej już powyżej środowej decyzji Fed i czwartkowej EBC, w centrum uwagi inwestorów znajdą się także finalne odczyty indeksów aktywności za lipiec dla sektorów: przemysłowego i usług poszczególnych światowych gospodarek (ich publikacja nastąpi odpowiednio: 1 i 3 sierpnia) oraz przedstawiane w piątek główne dane z amerykańskiego rynku pracy za ten sam miesiąc.

Bieżąca sytuacja rynkowa

W poniedziałek o godz. 15:08 indeks WIG20 szedł w górę o 0,58% do 2175,26 pkt, a indeks WIG zwyżkował o 0,24% do 40033,20 pkt. W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 rósł o 1,14% do 262,77 pkt.