W Szwecji stopa bezrobocia wśród niewidomych spadła już poniżej 60 proc – pisze portal EurActive powołując się na raport „Hidden Majority” tworzony przez brytyjski Królewski Narodowy Instytut dla Niewidomych (RNIB).

W dokumencie opracowano już dane dla Niemiec, Holandii, Polski, Rumunii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Statystyki dotyczące Austrii i Francji zostaną przedstawione Komisji Europejskiej w przyszłym roku.

Europa jest pełna kontrastów pod względem podejścia do zatrudniania osób niewidomych. W Hiszpanii i we Włoszech osoby niewidzące pracują zazwyczaj tylko w przeznaczonych dla nich zawodach. Przykładowo aż 80 proc. niewidomych Hiszpanów jest zatrudnionych przy sprzedaży kuponów państwowej loterii.

Tymczasem Szwecja, Niemcy Wielka Brytania i Austria robią wszystko, by wprowadzać niewidomych na rynek pracy na takich samych zasadach, jak pozostałych pracujących. Kraje te stworzyły wyspecjalizowany system wspierania osób niewidzących, w niektórych przypadkach oferują niewidomym pomoc przeszkolonych asystentów opłacanych przez państwo.

Choć stopa bezrobocia wśród niewidomych w Polsce wciąż jest wysoka, autorzy raportu chwalą nasz kraj za system wspierania zatrudniania i postępy w walce z wykluczeniem zawodowym tej grupy. Ich zdaniem sytuacja niewidomych na polskim rynku pracy będzie się systematycznie poprawiać.

Najgorzej w Europie z bezrobociem wśród niewidomych radzi sobie Rumunia – zdaniem przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń osób niewidomych żyje się tu jak w kraju trzeciego świata.

W Danii największym problemem jest coraz niższy poziom edukacji wśród niewidomych. Jak mówi Thorkild Olesen, prezes Duńskiego Stowarzyszenia Niewidomych, w ciągu ostatnich 40 lat poziom wykształcenia tych osób drastycznie się obniżył. „Obecnie aż 57 proc. niewidomych i niedowidzących pomiędzy 18 i 40 rokiem życia skończyło jedynie szkołę podstawową. To bardzo poważny problem, który wciąż nie został rozwiązany.” – mówi portalowi EurActive.

W wielu przypadkach jedyną szansą dla osób niewidomych na znalezienie pracy jest pomoc państwa, dlatego autorzy raportu apelują o tworzenie państwowych programów wsparcia dla tej grupy osób. „Ponieważ Bruksela ma ograniczone możliwości oddziaływania na lokalną politykę państw członkowskich, sprawę w swoje ręce powinny wziąć stowarzyszenia niewidomych” – twierdzi Fred Reid, były prezes RNIB.

>>> Polecamy: Mapa bezrobocia w Polsce - wrzesień 2012