Umowa przewiduje roczne dostawy w wysokości do 35 mld m sześc. gazu do elektrowni należących do Inter RAO UES, począwszy od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2040. W 2016 r. ma być dostarczonych 32,3 mld m sześc. gazu.

"Rosnieft posiada znaczące zasoby gazu i wydobycie surowca oraz jego sprzedaż zagwarantują dodatkowe zyski dla udziałowców koncernu. Zawarcie umowy na dostawy gazu bezpośrednio do największych rosyjskich odbiorców jest najbardziej skutecznym sposobem na wykorzystanie naszych rezerw" - poinformował cytowany w komunikacie prezes Rosnieftu Igor Sieczyn, który uważany za jednego z najbardziej zaufanych współpracowników prezydenta Rosji Władimira Putina.

Prezes Inter RAO UES Boris Kovalchuk podkreślił, że współpraca z Rosnieftem, globalnym producentem ropy i gazu, ma charakter strategiczny i gwarantuje stabilne dostawy do należących do spółki elektrowni.

Inter RAO UES to rosyjskie państwowe przedsiębiorstwo energetyczne, zajmujące się międzynarodowym handlem energią elektryczną. Zostało założone w 1997, z siedzibą w Moskwie. W 60 proc. jest własnością RAO UES, w 40 proc. Rosenergoatomu. Spółka zaopatruje w energię elektryczną rynki m.in.: Kazachstanu, Gruzji, Azerbejdżanu, Litwy, Finlandii i Białorusi.

W październiku Rosnieft poinformował, że przejmuje w całości brytyjsko-rosyjską spółkę TNK-BP. Koncern BP (dawne British Petroleum) podał, że zgodził się odsprzedać koncernowi Rosnieft swe 50 proc. udziałów w TNK-BP - trzeciej największej spółce paliwowej w Rosji pod względem wydobycia. Rosnieft potwierdził, że przejmuje też pozostałe 50 proc. TNK-BP należące do grupy AAR kontrolowanej przez czterech rosyjskich oligarchów, płacąc za ich udziały 28 mld dol.

Po wchłonięciu TNK-BP Rosnieft stanie się największym w świecie koncernem paliwowym będącym własnością publiczną (rosyjski skarb państwa ma w nim ok. 75 proc. udziałów). Jego dzienne wydobycie ropy sięgnie ok. 4 mln baryłek, co stanowi około jednej trzeciej łącznego wydobycia w Rosji. Prezydent Rosji Władimir Putin z zadowoleniem przyjął przejęcie TNK-BP przez Rosnieft, nazywając to "dobrym interesem po dobrej cenie". Podkreślił, że przejęcie "jest ważne nie tylko dla rosyjskiego sektora energetycznego, lecz także dla całej gospodarki kraju".

W 2011 roku zysk netto Rosnieftu wyniósł 10,8 mld dol., z czego w formie dywidendy koncern wypłacił udziałowcom 2,7 mld dol. Przy założeniu, że udział BP sięgnąłby 19 proc., udziałowcy BP otrzymaliby do podziału 540 mln dol. To o wiele mniej niż 3,7 mld dol., które otrzymali z dywidendy w TNK-BP w ubiegłym roku. Rynkowa wartość połączonego koncernu Rosnieft-TNK-BP w ocenie "Wall Street Journal" wyniosłaby 26,6-28 mld dol.