Jeszcze przed targami resort zorganizuje sześć promocyjnych imprez związanych z polskim partnerstwem w targach.

"Przyszły rok będzie rokiem partnerstwa. Mamy ambicję, żeby nasze partnerstwo i imprezy, które są związane z CeBITem, odbywały się nie tylko podczas pięciu dni trwania targów, ale miały charakter całoroczny.() Zarówno przed targami, jak i po, będzie zorganizowanych bardzo wiele spotkań i seminariów, które mają za zadanie promować polską branżę ICT (Information and Communication Technologies - PAP) w wielu wymiarach" - powiedział wiceminister Dariusz Bogdan podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. innowacyjności i nowoczesnych technologii.

Bogdan zapewniał, że wystawa będzie okazją do promowania w Niemczech Polski nie tylko jako kraju, który postrzegany jest przez pryzmat dobrej i niedrogiej siły roboczej czy surowców naturalnych, ale też nowych technologii i innowacji. "Polska to 40 tys. absolwentów informatyki każdego roku. W związku z tym nasze działania również skupione są na tym, aby promować to, że informatyka jest polską specjalnością, a Polacy są świetnymi informatykami" - powiedział.

Jeszcze przed rozpoczęciem targów strona polska planuje sześć promocyjnych imprez tematycznych na terenie Niemiec, adresowanych do przedstawicieli niemieckiego sektora ICT. Dodatkową okazją do promocji Polski jako kraju innowacyjnego, ale również kraju, z którego pochodzić mogą inwestorzy, będzie otwarcie w Dreźnie centrum obliczeniowego jednej z dużych polskich firm z branży IT.

Bogdan dodał, że strona polska uczestniczyć będzie też w ceremonii otwarcia targów, w której udział wezmą kanclerz Angela Merkel oraz premier Donald Tusk. Wiceminister zapowiedział też, że od początku 2013 r. ruszy w mediach polskich i niemieckich kampania reklamowa promująca polski udział w tym wydarzeniu.

Ekspozycja polskiej branży ICT na przyszłorocznych targach podzielona zostanie na cztery duże obszary tematyczne: CeBIT pro, gov, life i lab. W części CeBIT pro zaprezentowane zostaną wydajne i bezpieczne rozwiązania dla przedsiębiorstw, zaś w ramach CeBIT gov - produkty i usługi dla sektora publicznego oraz służby zdrowia. Zadaniem CeBIT life będzie zademonstrowanie produktów w działaniu i przybliżenie nowych modeli biznesowych. Z kolei CeBIT lab to platforma prezentacji przełomowych innowacji i trendów. Targi CeBIT będą także okazją do zapoznania się z dynamicznie rozwijającym się polskim sektorem gier komputerowych.

CeBIT to odbywające się co roku w Hanowerze największe na świecie spotkanie przedstawicieli sektora ICT. Przyszłoroczna edycja targów odbędzie się między 5 a 9 marca. O przyznanie Polsce statusu kraju partnerskiego targów CeBIT 2013 zabiegał wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, który na początku marca odwiedził tegoroczną edycję targów. Umowa ze spółką Deutsche Messe AG organizującą targi została podpisana w czerwcu br.

Wartość polskiego rynku ICT szacowana jest na 20 mld euro, przy bardzo wysokiej, nawet 12-procentowej prognozie wzrostu. Niemiecki rynek szacowany jest na 150 mld euro.