"Od strony technicznej jesteśmy dobrze przygotowani do zimy. Latem tłoczyliśmy gaz do magazynów należących do PGNiG i obecnie są one zapełnione. Jesteśmy więc przygotowani na większe zużycie surowca w najbliższych miesiącach" - powiedział.

Zaznaczył też, że w okresie zimowym nasze bezpieczeństwo będzie dodatkowo wzmocnione dzięki nowemu połączeniu na granicy polsko-czeskiej w Cieszynie. "Mamy też wirtualny rewers na gazociągu jamalskim, który umożliwia zakup gazu z kierunku zachodniego i rozbudowane zdolności importowe w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej. Tak więc możemy czuć się bezpiecznie" - podkreślił.

Według informacji zamieszczonych na stronach Operatora Systemu Magazynowania (spółka celowa w 100 proc. zależna od PGNiG), magazyny gazu są zapełnione w ok. 100 proc. Łącznie jest to 1,8 mld m sześc. surowca, w tym ok. 408 mln m sześc. w KPMG Mogilno, 575 mln m sześc. w PMG Wierzchowice, 320 mln m sześc. w PMG Strachocina, 60 mln m sześc. w PMG Brzeźnica, 86 mln m sześc. w PMG Swarzów i 350 mln m sześc. w PMG Husów.

Gaz-System zarządza majątkiem o wartości ok. 5 mld zł, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów oraz 970 punktów wyjścia. Spółka zatrudnia ponad 2 tys. osób. Spółka zapewniła już finansowanie dla obecnie realizowanych inwestycji, m.in. terminalu LNG w Świnoujściu, gazociągów i interkonektorów. Ich całkowita wartość to ok. 8 mld zł (w latach 2010-2014). Inwestycje są finansowane ze środków własnych spółki, funduszy unijnych, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz konsorcjum banków komercyjnych.