Prezentujemy przegląd najciekawszych artykułów o tematyce gospodarczej z prasy.

Puls Biznesu

  • Wieś rzuci miastu koło ratunkowe

Liczba osób aktywnych zawodowo w Polsce skurczy się w 2030 roku o 1,4 mln. Taki ubytek może spowalniać wzrost gospodarczy i zagraża stabilności systemu emerytalnego. Demograficzną bombę może jednak rozbroić sektor rolniczy – w ciągu dwóch dekad może on dostarczyć gospodarce 840 tys. młodych pracowników – pisze Puls Biznesu.

  • Druga fala straszy firmy

Widmo drugiego w ostatnich latach spowolnienia gospodarczego straszy polskich przedsiębiorców. Małe i średnie firmy oceniają swoje perspektywy już równie pesymistycznie, co w 2009 roku – wynika najnowszej edycji badania Keralla Research, do której dotarł Puls Biznesu.

  • Transfuzja w wykonaniu NFZ

Finanse szpitali są w stanie krytycznym. NFZ chce je wyleczyć, przetaczając pieniądze zaoszczędzone na refundacji, twierdzi Puls Biznesu. W myśl przepisów oszczędności miały zapewnić Polakom dostęp do innowacyjnych leków. Jednak NFZ, który ma do zasypania dziurę głęboką na 1,7 mld zł już znalazł sposób na ich ominięcie. Wystarczy zgoda ministra finansów. >>> Czytaj więcej

Rzeczpospolita

Resort chciałby, aby 100 mld zł przeznaczone na zaopatrzenie armii przez kolejną dekadę trafiło głównie do polskich liderów zbrojeniówki. Ministerstwo wskaże rodzime spółki, które zajmą się wielkimi projektami zbrojeniowymi. Nasze firmy mają zapewnić wojsku nowe okręty, broń pancerną i rakiety, jak pisze „Rz”. Resort nie uchroni się przez zarzutami, że to rodzaj polskiego protekcjonizmu, ale jak podkreślają eksperci, tego typu praktyki w sektorze bezpieczeństwa narodowego stosuje się w całej Europie.

Wraz z bezrobociem, rosną obawy o utratę pracy. To z kolei skłania do oszczędzania i może wpływać na spowolnienie gospodarcze. Z najnowszych danych GUS wynika, ze liczba osób, które szukają nowego zajęcia, ponieważ boją się zwolnienia, wzrosła o 22,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Na pogorszenie nastrojów wpływa głównie poziom bezrobocia. Obecnie wynosi ono 12,5 proc.

W pierwszych trzech kwartałach tego roku inwestycje w sektorze nieruchomości komercyjnych sięgnęły 15 mld euro. Za centra handlowe i biurowce inwestorzy nie płacili dotąd tak dużo. Rekordowe były sprzedaże dwóch centrów handlowych: Złotych Tarasów w Warszawie za 475 mln euro oraz łódzkiej Manufaktury za 370 mln euro.

Gazeta Wyborcza

Po przejęciu sieci Real przez Auchana będziemy mieli w Polsce nowego króla hipermarketów – informuje „Gazeta Wyborcza”. Od kilku lat sklepy w Polsce robiły sobie wyścig zbrojeń. Tempa nie wytrzymał niemiecki Real – sprzedał francuskiej sieci Suchan 91 hipermarketów w Polsce, Rosji, Rumunii i na Ukrainie, a także 13 galerii handlowych w Rosji i Rumunii – czytamy.

„Chcemy, by latało od nas 3 mln Polaków rocznie” – mówi w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” prof. Dr Rainer Schwarz, szef lotniska Berlin Brandenburg. „Wierzymy, że dzięki współpracy z Air Berlin, który przewozi Polaków z Warszawy, Krakowa i Gdańska, sprawimy, że coraz więcej ludzi będzie korzystało z naszych długodystansowych połączeń.” – powiedział Schwarz.

Po dwóch latach koncern News Corp. kończy wydawanie „The Daily” pierwszego dziennika dostępnego wyłącznie na tabletach – informuje „Gazeta Wyborcza”. Tabletowej gazecie udało się zdobyć ponad 100 tys. czytelników, ale to za mało by wygenerować zyski. Straty dziennika mogły wynosić nawet 30 mln dolarów rocznie.