Za wynajem biura najwięcej na świecie trzeba płacić w centralnej dzielnicy biznesowej Hong Kongu - wynika z najnowszej edycji raportu „Prime Office Occupancy Costs” opublikowanego przez CBRE. Koszty najmu sięgają tu 2 061 euro za m kw. rocznie.

Drugie miejsce w rankingu zajmuje londyński West End, a na trzecim dzielnica Marunouchi Otemachi w Tokio. Do pierwszej piątki zmieściła się również centralna dzielnica biznesowa (CBD) w Pekinie i New Delhi (CBD).

Wśród dziesięciu najdroższych lokalizacji biurowych królują państwa azjatyckie. W zestawieniu znalazły się jeszcze dwie europejskie dzielnice: ósme miejsce zajmuje Moskwa, a londyńskie City – dziewiąte. Pierwszą dziesiątkę zamyka Sao Paulo w Brazylii.

Reklama

Z danych CBRE wynika, że koszty najmu w ciągu ostatniego roku wzrosły na całym świecie średnio o 2,1 proc., na czele z obiema Amerykami (wzrost o 5,2 proc.) oraz Azją i Pacyfikiem (wzrost 2,6 proc.). Region Europy, Środkowego Wschodu i Afryki (EMEA) jest nadal powstrzymywany przez recesję ekonomiczną w większości krajów europejskich, gdzie odnotowano 0,4 proc. spadek stawek czynszów w najlepszych lokalizacjach biurowych. Koszty najmu wzrosły w 74 lokalizacjach, spadły w 37, a 22 nie odnotowały zmiany w ciągu ubiegłego roku.

Warszawa już drugi rok z rzędu plasuje się na 64. miejscu w rankingu. Całkowity roczny koszt najmu w najlepszych obiektach w stolicy Polski wynosi ok. 440 euro za m kw.

Konrad Heidinger, konsultant w dziale doradztwa i badań rynku CBRE w Polsce, podkreśla, że całkowity koszt najmu najlepszej powierzchni biurowej w wielu europejskich centrach biznesu odnotował silny spadek. „Prawie dwucyfrowe obniżki w ostatnim roku miały miejsce w miastach greckich oraz hiszpańskich (Saloniki, Ateny oraz Malaga). W całym sektorze EMEA koszt najmu zmniejszył się przeciętnie o 0,4 proc. w ujęciu rocznym. W tym samym czasie, koszt ten zwiększył się w Warszawie o nieco ponad 3 proc., głównie wskutek wzrostu stawek czynszu w najlepszych lokalizacjach. To kolejny dowód na to, iż rynek biurowy stolicy pozostaje w bardzo dobrej kondycji, nawet mimo niepewnych sygnałów płynących z gospodarki.”

“W ciągu ostatniego roku, ożywienie globalnego rynku powierzchni biurowych zostało nieco ochłodzone przez trwające zadłużenie krajów europejskich, spowolnienie wzrostu rynków rozwijających się i powszechną niepewność jaką tworzy ‘fiskalny klif’ w USA” - powiedział Dr Raymond Torto, globalny ekonomista w CBRE. "Jednakże, mocna kondycja rynku, silny popyt na nowoczesną powierzchnię biurową i niska podaż nowych projektów, będą nadal wpływać na wzrost kosztów najmu w wielu najlepszych lokalizacjach biurowych na całym świecie” – dodał.

Raport CBRE powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych w najlepszych biurowcach w 133 lokalizacjach na całym świecie.

>>> Polecamy: Wieżowce wieszczą krach. Polska ma się czego obawiać