Kogeneracyjny blok (jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła) gazowy w Łagiszy będzie drugą - po bloku gazowo-parowym w Stalowej Woli - wspólną inwestycją spółek PGNiG i Tauron.

Tauron i PGNiG zobowiązały się w liście intencyjnym do powołania zespołów roboczych, których zadaniem będzie przygotowanie umowy o współpracy. Zespoły wypracują m.in. model oraz wstępny harmonogram realizacji budowy bloku, a także ustalą szczegóły dotyczące kwestii finansowych i technicznych. List intencyjny nie wyklucza współfinansowania inwestycji z rządowego programu Inwestycje Polskie.

"Blok gazowy w Łagiszy wpisuje się w strategię dywersyfikacji paliw, jak i odbudowę mocy wytwórczych, zastąpi bowiem po 2017 r. pracujące obecnie w elektrowni 120 MW bloki węglowe, które zostaną wyłączone" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Tauronu Dariusz Lubera. Nowy blok będzie charakteryzował się sprawnością na poziomie około 58 proc., brakiem emisji pyłu, niewielką emisją dwutlenku siarki, tlenków azotu i dwutlenku węgla.

Giełdowa spółka PGNiG zajmuje się poszukiwaniami i eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy oraz importem, magazynowaniem, obrotem i dystrybucją paliw gazowych i płynnych. Spółka jest liderem rynku gazu w Polsce. Ma 96 koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy i gazu (także niekonwencjonalnego) oraz 225 koncesji na wydobycie ropy i gazu ze złóż konwencjonalnych. PGNiG ma licencje poszukiwawcze m.in. w Egipcie, Libii i Pakistanie.

Reklama

Notowana na warszawskiej giełdzie grupa Tauron należy do największych podmiotów energetycznych w Polsce, holding zatrudnia ok. 28 tys. osób.