Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej, opublikował dziś najnowsze dostępne dane dotyczące dystrybucji dochodów we wspólnocie. Wynika z nich, że w 2010 roku średnio w 27 państwach Unii odsetek pracowników w sektorze niskich płac wynosił 17 proc., jednak pomiędzy poszczególnymi krajami występują znaczne różnice.

Polska znalazła się wśród państw, w których odsetek ten był najwyższy – wyniósł on w 2010 roku 24,2 proc. Pierwsze miejsce w tej kwestii zajęła Łotwa (27,8 proc.), a za nią znalazły się Litwa (27,2 proc.), Rumunia(25,6 proc.) i Estonia (23,8 proc.).

Najmniejszy odsetek osób o niskich dochodach zanotowany został z kolei w Szwecji (2,5 proc.), Finlandii (5,9 proc.), Francji (6,1 proc.) oraz Belgii (6,4 proc.).

Próg niskiego dochodu ustalany jest w każdym kraju na poziomie dwóch trzecich mediany wynagrodzenia brutto za godzinę. Dla przykładu próg ten w Polsce wyniósł 2,6 euro za godzinę, a w Niemczech – 10,2 euro, czyli prawie cztery razy więcej. Dane nie uwzględniają jednak siły nabywczej walut w danych państwach.

Reklama

Struktura demograficzna

W każdym państwie różnice pojawiają się też jeśli chodzi o odsetek osób słabo zarabiających w zależności od płci i wykształcenia. Średnio w UE w sektorze niskich płac pracuje 21,2 proc. kobiet i 13,3 proc. mężczyzn. Taka sytuacja panuje we wszystkich państwach wspólnoty oprócz jednego – w Bułgarii niskie wynagrodzenie otrzymywało 22,5 proc. mężczyzn i 21,6 proc. kobiet.

Największa dysproporcja zarobków względem płci panuje na Cyprze, gdzie w sektorze niskich wynagrodzeń pracuje aż 31,4 proc. kobiet (14,9 proc. mężczyzn), a najmniejsza – w Szwecji, gdzie niskie zarobki otrzymuje 3,1 proc. kobiet i 1,9 proc. mężczyzn.

W kwestii edukacji dane jednoznacznie pokazują, że pracę z lepszym wynagrodzeniem mają osoby lepiej wykształcone. W perspektywie wszystkich państw UE niskie zarobki ma 29 proc. osób z niskim wykształceniem, 19,3 proc. ze średnim, a już tylko 5,8 proc. osób z wyższym. Niskie wykształcenie najbardziej przyczynia się do przynależności do sektora niskich zarobków w Niemczech i na Słowacji, gdzie należy do niego odpowiednio 54,6 i 51,5 proc. osób słabo wykształconych.

Dużo wyższy procent osób o niskich zarobkach znajdował się też prawie we wszystkich krajach wśród pracowników zatrudnionych na umowę na czas określony. Wyjątek stanowiły Estonia i Cypr.

W raporcie niedostępne są dane dotyczące Grecji.

ikona lupy />
Odsetek osób pracujących w sektorze niskich wynagrodzeń według płci, wykształcenia i rodzaju umowy. Źródło: Eurostat / Media