Dzisiaj w Moskwie podpisano porozumienie o przekazaniu 800 mln USD na inwestycje infrastrukturalne bałkańskiemu krajowi.

Siluanov oświadczył również, że Rosja będzie współpracować z krajami europejskimi w kwestii zrewidowania harmonogramu spłaty pożyczek przez Cypr. Ten śródziemnomorski kraj poprosił oficjalnie Rosję, aby wydłużyła okres spłaty 2,5 mld euro pomocy finansowej o kolejne pięć lat do 2021 roku, poinformowało wczoraj Ministerstwo Finansów w Nikozji.

„Rosja jest skłonna złagodzić warunki przekazania 2,5 mld euro pomocy dla Cypru” – powiedział Anton Siluanov, rosyjski minister finansów, po spotkaniu z przedstawicielem serbskiego resortu Mladjanem Dinkicem. „Rosyjscy i serbscy przedstawiciele planują kontynuacją rozmów na temat finansowania w nadchodzących tygodniach” - dodał.

Bailouty dla Serbii i Cypru: Rosja ma otwartą kasę

Reklama

Ta trzecia najmniejsza gospodarka pożyczyła od Moskwy wspomniane 2,5 mld euro w grudniu 2011 roku, a ostatnio ubiega się o dodatkowe 5 mld euro.

W kolejce po rosyjskie bailouty stoi nie tylko Cypr i Serbia. O finansowanie na zasadzie umów bilateralnych od tego kraju ubiega się obecnie łącznie 5 państw – oznajmił jeszcze w ubiegłym miesiącu Siluanov. Rosja dysponuje czwartymi największymi na świecie rezerwami walutowymi.

800 mln USD pożyczki dla Serbii to część pakietu wielkości 1 mld USD, który uzgodniono w 2009 roku. Jak mówi Dinkic, warunki pożyczki były niezwykle korzystne.

Co do Cypru, to Rosja nie planuje udzielać mu kolejnej 5 mld pożyczki – oznajmił 24 grudnia w Moskwie podczas wywiadu wiceminister Sergei Storchak.

Rating Cypru został wczoraj zdegradowany o trzy stopnie przez agencję ratingową Moody’s Investors Service. Jutro zostanie opublikowany raport, który pokaże rzeczywiste potrzeby finansowe borykającego się kryzysem państwa. Cypr może potrzebować największego w historii świata bailoutu w stosunku do PKB od co najmniej 16 lat.