W poprzednim kwartale zwolnienia planowało 15,6 proc. ankietowanych firm, a zatrudnianie nowych osób - 9,2 proc.

"Wskaźnik prognoz zatrudnienia na I kw. br. wzrósł minimalnie w stosunku do poprzedniego kwartału i nadal kształtuje się nieco powyżej swojej długookresowej średniej. Podobnie jak trzy miesiące wcześniej, nadal więcej przedsiębiorstw zamierza zwalniać pracowników niż zwiększać ich liczbę (14,7 proc. wobec 9,8 proc.)" - napisał Narodowy Bank Polski w "Informacji o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w IV kw. 2012 oraz prognoz koniunktury na I kw. 2013 roku ".

Zwolnienia zapowiadają najczęściej firmy budowlane. Mniejsze co do skali redukcje planują przedsiębiorstwa przemysłowe oraz niektóre branże usługowe. Zwiększenie zatrudnienia (w niewielkiej skali) ma w planach handel i transport, podał bank centralny.

NBP zwraca uwagę, że poprawa wskaźnika prognoz odnotowana wśród podmiotów największych oznaczać będzie mniejsze redukcje zatrudnienia w tej grupie.

Reklama

"Kolejny kwartał z rzędu odsetek przedsiębiorstw zapowiadających podwyżki wynagrodzeń obniżył się i przyjął najniższy poziom od 2009 roku - w I kw. br. płace zamierza podnieść 17 proc. przedsiębiorstw" - czytamy dalej w raporcie.

Przeciętna podwyżka w tej grupie wyniesie 4,5 proc. Zwiększenie wynagrodzeń deklarują najczęściej firmy przemysłowe, najrzadziej zaś podmioty budowlane.

"Warto podkreślić, że mimo narastających problemów przedsiębiorstwa nadal stosunkowo rzadko decydują się na obniżenie płac - w I kw. br. zmniejszy wynagrodzenia 4,3 proc. firm, w sektorze budowlanym odsetek ten będzie wyraźnie wyższy i wyniesie 11,9 proc." - napisał bank centralny.

Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w grudniu 2012 r. na próbie 1227 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.