Prognozy ankietowanych przez bank centralny przedsiębiorców dotyczące popytu, zamówień i produkcji (po usunięciu wahań sezonowych) nieznacznie poprawiły się względem poprzedniego kwartału, pozostając jednak na niskich poziomach, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej w grudniu wśród 1227 firm.

"Po dwóch kwartałach wyraźnych spadków, prognozy popytu, zamówień i produkcji na I kw. 2013 r. (po usunięciu wahań sezonowych) nieznacznie poprawiły się względem poprzedniego kwartału, pozostając jednak na niskich poziomach, zarówno w porównaniu do poprzedniego roku, jak i na tle swoich średnich długookresowych. Dalszy spadek trwałego komponentu popytu, sugerujący przejściowy charakter poprawy, dodatkowo obniża optymizm informacji o wzroście wskaźników" - napisał NBP w "Informacji o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w IV kw. 2012 oraz prognoz koniunktury na I kw. 2013 roku ".

Wskaźnik prognoz popytu wzrósł o 0,6 pkt proc. kw/kw, zaś wskaźnik prognoz zamówień na I kw. br. zwiększył się o 1,7 pkt proc. kw/kw. Niemniej jednak znajdują się one "wyraźnie poniżej poziomów notowanych przed rokiem oraz poniżej długookresowych średnich ", podał bank centralny.

"Wyraźny wzrost optymizmu prognoz popytu i produkcji (z bardzo niskich poziomów) widać zwłaszcza w sektorze budowlanym, w którym również prognozy sytuacji na I kw. br. są znacznie bardziej optymistyczne niż kwartał wcześniej. Jednak w wielu analizowanych klasach, w tym w grupie eksporterów wyspecjalizowanych prognozy popytu i produkcji okazały się gorsze niż trzy miesiące wcześniej" - czytamy dalej w raporcie.

Reklama

Wzrost wskaźników prognoz popytu, zamówień i produkcji w budownictwie wyniósł po ok. 20 pkt proc. po dwóch kwartałach głębokich spadków. Pomimo zanotowanej poprawy wskaźniki te wciąż kształtują się zdecydowanie poniżej wartości notowanych przed rokiem oraz poniżej długookresowych średnich, podkreśla jednak NBP.

Silne pogorszenie prognoz popytu odnotowano w energetyce (spadek o ok. 18 pkt proc. kw/kw i 4 pkt proc. r/r). W podziale wg sekcji PKD jest to klasa przedsiębiorstw, która notuje najbardziej pesymistyczne prognozy popytu " - podał dalej bank centralny.

Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w grudniu 2012 r. na próbie 1227 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.