W pierwszych trzech miesiącach roku firmy oczekują niewielkiej poprawy sytuacji. Nie utożsamiają jej jednak z istotniejszym ożywieniem. W opinii ankietowanych może to nastąpić w drugiej połowie roku lub później.

Z badania NBP wynika poza tym, że kolejny kwartał z rzędu zwiększyła się liczba przedsiębiorstw borykających się ze sprzedażą produktów lub oczekujących na pojawienie się takiej bariery w najbliższej przyszłości. Największe problemy ze znalezieniem odbiorcy nadal deklarowały przedsiębiorstwa budowlane, ale trudności wzrosły w większości branż.
Pogorszyła się również sytuacja eksporterów.

Przedsiębiorstwa planują mniejsze wydatki na inwestycje niż rok wcześniej. Ponadto, w dalszym ciągu przybywa firm wstrzymujących się z rozpoczęciem nowych projektów ze względu na wysoką niepewność działalności.

Podobnie jak trzy miesiące wcześniej, nadal więcej przedsiębiorstw zamierza zwalniać pracowników niż zwiększać ich liczbę. Zwolnienia zapowiadają najczęściej firmy budowlane. Mniejsze co do skali redukcje planują przedsiębiorstwa przemysłowe oraz niektóre branże usługowe. Zwiększenie zatrudnienia, ale w niewielkim stopniu ma w planach handel i transport.
Kolejny kwartał z rzędu liczba przedsiębiorstw zapowiadających podwyżki wynagrodzeń obniżyła się.

Reklama

Badanie przeprowadzone w grudniu 2012 r. na próbie 1277 firm.