Deklarowana przez przedsiębiorstwa niska aktywność inwestycyjna oraz plany (niewielkich) redukcji zatrudnienia, przy coraz wolniej rosnących płacach również wpisują się w scenariusz utrzymującej się słabej koniunktury w I półroczu br., podkreśla bank centralny.

"Zgodnie z przewidywaniami respondentów sformułowanymi w poprzedniej edycji badania kondycja sektora przedsiębiorstw w IV kw. 2012 r. pogorszyła się, a wskaźnik oceny bieżącej spadł wyraźnie poniżej swojej długookresowej średniej. W pierwszych trzech miesiącach roku firmy oczekują niewielkiej poprawy sytuacji, jednak nie utożsamiają jej jeszcze z istotniejszym ożywieniem koniunktury" - podał NBP.

Wskaźnik bieżącej oceny sytuacji ekonomicznej zmniejszył się w stosunku do poprzedniego kwartału o 3,8 pkt proc., pozostając poniżej poziomu sprzed roku – o 6 pkt proc. i poniżej swojej długookresowej średniej. Swoją sytuację za bardzo dobrą lub dobrą uznało 72,7% firm, wobec 74,6% w poprzednim kwartale, podał bank centralny w "Informacji o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w IV kw. 2012 oraz prognoz koniunktury na I kw. 2013 roku ".

"W opinii ankietowanych powrót na ścieżkę wzrostu nastąpi najwcześniej w drugiej połowie roku lub nawet po 2013 r. Deklarowana przez przedsiębiorstwa niska aktywność inwestycyjna oraz plany (niewielkich) redukcji zatrudnienia, przy coraz wolniej rosnących płacach również wpisują się w scenariusz utrzymującej się słabej koniunktury w I półroczu br." - czytamy dalej we materiałach NBP.

Reklama

Coraz mniej liczne wśród respondentów plany rozbudowy i rozwoju mogą jeszcze bardziej odsuwać w czasie fazę ożywienia. Na silniejszą poprawę na początku roku nie wskazują również mało optymistyczne prognozy popytu zagranicznego, konkluduje bank centralny.