Krytyczna ocena wystawiona przez osoby odpowiedzialne w firmach za finanse i podatki wynika głównie z niestabilności przepisów podatkowych oraz niewystarczająco wczesnego informowania o planowanych zmianach w przepisach. Łącznie 80 proc. osób krytycznie ocenia stabilność podatków, zaś o polityce informacyjnej źle wypowiada się 60 proc. ankietowanych.

W badaniu uwzględnione zostały również kryteria takie jak możliwość konstruktywnej wymiany argumentów podczas kontroli podatkowej, częstotliwość publikowania przez Ministra Finansów interpretacji ogólnych oraz nastawienie urzędników administracji publicznej do przedsiębiorstw. Najwięcej osób (13 proc.) pozytywnie wypowiadało się o możliwości podjęcia dyskusji z przedstawicielami Urzędu Skarbowego.

Charakterystyczne jest jednak to, że żaden ze 135 respondentów nie zdecydował się wystawić polskiemu systemowi maksymalnej oceny w jakiejkolwiek z badanych kategorii.

>>> Czytaj również: Kuzińska: polski system podatkowy się nie udał

Reklama

Respondenci oceniali również jedną z najważniejszych zmian w podatku dochodowym od osób prawnych. Poprawka, która weszła w życie w styczniu 2013, wprowadza nakaz wyłączania z kosztów podatkowych niezapłaconych faktur. W jej skuteczność wątpi aż 69 proc. ankietowanych. Według nich zmiana ta nie wpłynie w żaden sposób na eliminację zatorów płatniczych, zwiększy natomiast obowiązki administracyjne w firmie.

Negatywna ocena przedsiębiorców nie dziwi eksperta KPMG, Rafała Ciołka. „Potencjalnie interesujący projekt ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce przekształcił się – jak to często bywa z ustawami podatkowymi – w ciężki orzech do zgryzienia dla podatników. Zmiana byłaby o wiele lepiej odebrana, gdyby w trakcie procesu legislacyjnego nie usunięto jedynego pozytywnego elementu, jakim była korekta przychodów. Biorąc pod uwagę ostateczny kształt przepisów, ich negatywna ocena przez przedsiębiorców jest całkowicie zrozumiała i zasadna” - twierdzi ekspert.

ikona lupy />
Problematyczność poszczególnych kwestii podatkowych. Źródło: KPMG / Media
ikona lupy />
Ocena nakazu wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów niezapłaconych faktur. Źródło: KPMG / Media