Choć wskaźnik pozostaje poniżej neutralnego poziomu 50 pkt dziesiąty miesiąc, odnotował czwarty z kolei wzrost. Konsensus rynkowy wynosił 48,8-48,9 pkt.

"Według najnowszych danych HSBC opracowanych przez Markit na początku 2013 roku ponownie odnotowano spowolnienie w polskim sektorze przemysłowym. Zarejestrowano jednak pewne oznaki stabilizacji – wielkość produkcji w porównaniu do poprzedniego miesiąca nie uległa większym zmianom, a liczba nowych zamówień eksportowych odnotowała tylko niewielki spadek" - głosi komunikat.

Markit podkreśla, że w styczniu liczba nowych zamówień otrzymanych przez polskich przedsiębiorców zmalała dwunasty miesiąc z rzędu. Tempo tego spadku było nieznacznie większe niż w grudniu, jednak nieco słabsze niż średnia za trwający obecnie 12- miesięczny okres spadków

>>> Czytaj też: Oto największe mity polskiej gospodarki

Reklama

Poziom produkcji w styczniu w polskim sektorze przesyłowym - po ośmiu miesiącach spadków - pozostał w zasadzie niezmieniony w porównaniu do poprzedniego miesiąca , dodali analitycy.

W styczniu, wraz ze spadkiem liczby nowych zamówień, polscy producenci zredukowali liczbę miejsc pracy i wielkość zakupów. Markit zwraca uwagę, że poziom zatrudnienia w sektorze spada nieprzerwanie od września ubiegłego roku, a aktywność zakupowa od lutego 2012 roku.

"Koszty produkcji w firmach w porównaniu do grudnia nieznacznie spadły, a ceny wyrobów gotowych również były niższe" - czytamy dalej w komunikacie. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 pkt oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.