Ten diamencik to odliczenie wielu miliardów dolarów od podatku z tytułu kosztów za opcje na akcje dla członków kierownictwa firmy i przyznane akcje.

Toteż jeśli Facebook zanotował 1,1 mld dolarów zysku przed opodatkowaniem z operacji w USA w 2012 roku, najpewniej nie zapłaci on podatków federalnego i stanowego – a może nawet dostanie refundację za podatek federalny w wysokości 429 mln dolarów – wynika z oświadczenia organizacji Citizens for Tax Justice (Obywatele na rzecz sprawiedliwych podatków).

Organizacja zajmująca się badaniem podatków oraz lobbingiem w tej dziedzinie twierdzi, ze takie firmy jak Facebook powinny traktować opcje na akcje w sprawozdaniach dla akcjonariusze identycznie, jak to czynią w zeznaniach podatkowych. Według Citizens for Tax Justice informacja zawarta w finansowym raporcie Facebooka z 30 stycznia stanowi „zdumiewające przyznanie faktu”, ale wniosek spółki o ulgę podatkową w niczym nie narusza prawa. Firmy takie jak Facebook mogą bowiem uznawać koszty wynagrodzeń pozagotówkowych, jak opcje na akcje, za swoje wydatki, czyli podobnie jak traktują wypłacane wynagrodzenia w gotówce.

Różnica polega tylko na tym, że Facebook – w przeciwieństwie np. do General Motors – w ogromnym zakresie realizuje wynagrodzenia w formie opcji na akcje lub w akcjach ograniczonych. Jeśli zatem spółka wypłacała ich wiele w ciągu roku, musi uwzględniać to w swoim raporcie finansowym.

Reklama

„Nie znajdzie się żadnej refundacji podatku w kwocie 429 mln dolarów w finansowym sprawozdaniu Facebooka” – pisze agencja Bloomberg – W istocie spółka stwierdza, że jej zobowiązania z tytułu podatku federalnego w 2012 roku wynoszą 559 mln dolarów. Ale te zobowiązania nie są faktyczną płatnością. W swoim dokumencie firma także bowiem podkreśla, że miała „nadwyżkę korzyści podatkowych” w kwocie 1,03 mld dolarów związanych z realizacją opcji na akcje i wypłatą innych akcji. Ta nadwyżka sprawia, że zobowiązania przekształcają się w refundację”.

Co więcej, Facebook twierdzi, że może zredukować swoje zobowiązania podatkowe w przyszłości o dodatkowe 2,17 mld dolarów, uwzględniając ponoszone straty operacyjne.