"Nie będzie żadnego nowego kapitału, a robimy to, bo biznes w Polsce ma odpowiednią skalę i dojrzałość. Chcielibyśmy bardziej otworzyć się na inwestorów, w Polce np. otwarte fundusze emerytalne, które mają limity inwestycyjne za granicą. I aby sprostać tym potrzebom, mamy podwójne notowanie. Na londyńskiej giełdzie mamy kilka milionów akcji, wszystkie są otwarte i dostępne dla polskich instytucji. Każdy, kto chciałby zainwestować w nasze udziały, może zwrócić się do BZ WBK i oni w imieniu osoby zainteresowanej zakupią akcje z londyńskiej giełdy" – powiedział dyrektor generalny Gerard Ryan podczas konferencji prasowej.

Spółka planuje, że notowanie, które będzie miało charakter czysto techniczny na GPW nastąpi na przełomie marca i kwietnia.

"W przyszłym tygodniu będzie spotkanie z inwestorami i zakładamy, że listing nastąpiłby pod koniec marca lub na początku kwietnia. Zainteresowanie jest duże" - powiedział Jan Rekowski, dyrektor departamentu IPO i klientów korporacyjnych Domu Maklerskiego BZ WBK, który wprowadza IPF na giełdę.

IPH pod marką Provident działa na 5 rynkach europejskich - w Polsce, Czechach, na Słowacji, na Węgrzech w Rumunii oraz w Meksyku i posiada na nich łącznie 2,4 mln klientów. W Polsce liczba klientów na koniec 2012 roku wyniosła 812 tys., zaś w ocenie IPF potencjał polskiego rynku to 1,2 mln klientów.

Reklama

Ryan podkreślił, że to, co jest ważne z punktu widzenia notowania na GPW, to silny bilans. Wskaźnik kapitału do należności - odpowiednik bankowego Core Tier I - IPF wynosi 57,8 proc. (cel to 55 proc.), zaś spółka ma zapewnione długoterminowe źródła finansowania co najmniej do 2015 roku.

"Nasz model biznesowy okazał się bardzo skuteczny, a perspektywy finansowania są bardzo dobre. Mamy finansowanie zapewnione przez kredyty i obligacje, a część kapitału pochodzi ze spłat pożyczek. Sami pożyczamy na długi okres, a klientom na krótki okres" - powiedział Ryan.

Na polskim rynku IPF wyemitował pięcioletnie obligacje, o wartości ponad 200 mln zł, z terminem wykupu do 2015 r. Taki sposób finansowania spółka stosuje także na innych lokalnych rynkach.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że IPF nie ma intencji stania się bankiem.

"Nie musimy mieć licencji bankowej, spełniamy wszelkie wymogi prawne na wszystkich rynkach. Mamy zapewnione bardzo dobre finansowanie do 2015 r. Nasi klienci nie oczekują od nas, że staniemy się bankiem" - zapewnił Ryan.

Provident ma w Polsce 79 oddziałów, 156 filii, zatrudnia 2,3 tys, pracowników i 9,2 tys. przedstawicieli

Przychody Provident Polska wyniosły 268,8 mln GBP w 2012 r. wobec 273,2 mln GBP w 2011 r., co oznacza spadek o 1,6%. Zysk brutto wyniósł 62,2 mln GBP wobec 66,0 mln GBP w 2011 r.

Wartość pożyczek udzielonych na rynku polskim w ub. r. wyniosła 326,6 mln GBP i była wyższa o 2,5 proc. w skali roku, zaś liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 11 proc.

Przychody Grupy IPF wyniosły 651,7 mln GBP w 2012 r. wobec 649,5 mln GBP w 2011 r., zaś zysk brutto grupy spadł o 10,1 proc. r/r do 90,3 mln GBP w 2012 r.