W dniach 19-20 marca trwa przełączanie sygnału analogowego telewizji naziemnej na cyfrowy, w ramach III Etapu Cyfryzacji Telewizji Naziemnej. Jak do tej pory jest to włączenie obejmujące swoim zasięgiem największą część kraju. Nowy cyfrowy sygnał otrzyma ponad 5 mln. 700 tys ludzi.

III etap jest także najtrudniejszym z dotychczasowych gdyż obejmuje swoim zasięgiem tereny górskie i trudne pod względem ukształtowania terenu. Boni podkreślił, że dzięki dodatkowym 45 stacjom nadawczym na terenach górskich, 650 tys. ludzi więcej będzie mogło odbierać bezpłatny program naziemnej telewizji cyfrowej. Boni przypomniał, że część terenów górskich z powodu ukształtowania terenu do tej pory telewizji naziemnej nie odbierało.

Od 5 rano uruchomiony został sygnał nadający programy TVP. Wcześniej uruchomiono pozostałe multipleksy. Włączanie poszczególnych nadajników w terenach położonych w wyższych górach może potrwać jeszcze kilka godzin.
22 kwietnia odłączone od analogowego nadawania zostaną między innymi Wrocław, Opole, Częstochowa i Zakopane. Cała Polska na nową technologię przejdzie z końcem lipca.


Dzięki emisji cyfrowej, nadajniki mogą transmitować większą liczbę programów telewizyjnych - i w przyszłości radiowych - w obrębie jednego kanału. Siatkowe anteny, umieszczane na dachu i bardzo popularne z całej Polsce, będzie trzeba wyrzucić : nie zdołają odebrać sygnału o odmiennych parametrach. Stary telewizor będzie działać, ale z zewnętrznym dekoderem. Można też kupić nowoczesny odbiornik, koniecznie z MGP-4. Operatorzy telewizji kablowej sami mają zadbać o swych klientów.

Reklama