"Zgodnie z NECMOD w latach 2013-2014 należy oczekiwać kontynuacji dotychczasowych negatywnych tendencji na rynku pracy" - czytamy w notatce "Kwartalny raport o rynku pracy - IV kwartał 2012 r."

Bank centralny podkreśla, w IV kw. 2012 r. nadal rosło bezrobocie, głównie w wyniku dalszego wzrostu podaży pracy osób w wieku przedemerytalnym, w warunkach braku ożywienia po stronie popytu na pracę i zbliżonej do zera dynamiki zatrudnienia. Niemniej jednak pozostało nieco niższe niż średnio w UE (w grudniu wyniosło wg Eurostatu 10,6 proc. w Polsce wobec średniej unijnej 10,7 proc.). Ubywało pracujących w przemyśle, przybywało w usługach.

>>> Czytaj też: Bezrobocie w Polsce: przybywa biernych zawodowo, którzy zrezygnowali z szukania pracy

"W przeciwieństwie do lat 2010-2011, od początku 2012 roku obserwuje się nieznaczną tendencję wzrostową bezrobocia. W IV kw. 2012 (po wyeliminowaniu czynników sezonowych) obie miary stopy bezrobocia wzrosły - do poziomu 13,3 proc. w przypadku danych rejestrowych oraz 10,2 proc. w przypadku BAEL" - przypomina NBP.

Reklama

Bank centralny zauważa także, że bardzo wolne tworzenie nowych miejsc pracy nadal skutkuje względnie niskim prawdopodobieństwem znalezienia pracy przez osobę bezrobotną.

>>> Czytaj też: Monitoring losów absolwentów: po jakich kierunkach można znaleźć pracę najszybciej