Instytucja zauważa, że w ostatnich dwóch miesiącach wskaźnik ten stabilizuje się, co powinno być pozytywnym sygnałem płynącym z gospodarki. Niemniej jednak brak nadal wyraźnych sygnałów świadczących o nadchodzącym ożywieniu koniunktury.



"Niewielkie zmiany wskaźnika obserwowane w ostatnich dwóch miesiącach wskazują na jego stabilizację, co powinno być pozytywnym sygnałem płynącym z gospodarki. Negatywny aspekt tych notowań to brak wyraźnych sygnałów świadczących o nadchodzącym ożywieniu koniunktury" - głosi raport.



Spośród ośmiu składowych wskaźnika w marcu br. trzy działały w kierunku jego spadku, dwie pozostały niezmienione w stosunku do poprzedniego miesiąca a trzy działały w kierunku jego wzrostu.

"Poprawa trzech składowych: wzrost zadłużenia z tytułu kredytów konsumenckich, poprawa wydajności pracy oraz spadek zapasów wyrobów gotowych ma jak dotąd charakter słaby i krótkotrwały, co nie stwarza nadziei na zdecydowany odwrót od negatywnych tendencji i trwałą poprawę koniunktury" - czytamy dalej.

Reklama

"Ani konsumenci ani przedsiębiorcy nie wykazują na razie zainteresowania kredytem bankowym. Powstrzymują się od zakupów i inwestycji pomimo wolniejszego wzrostu inflacji, obniżki stóp procentowych oraz poluzowania kryteriów udzielania kredytów. Warunki niepewności i brak perspektyw na szybki wzrost gospodarki to podstawowy czynnik hamujący zainteresowanie kredytem bankowym" - napisali analitycy.



Ostatnie dane informują o wzroście wydajności pracy w przedsiębiorstwach sektora przemysłowego, jednak BIEC zwraca uwagę, że w głównej mierze wzrost ten wynika z mniejszej liczby dni roboczych w porównaniu ze styczniem i liczbą dni roboczych w poprzednim roku.

W przedsiębiorstwach w dalszym ciągu redukowane są zapasy wyrobów gotowych, podkreślono także.

"Spośród składowych, które działały w kierunku spadku wskaźnika najsilniejszy negatywny wpływ miały oceny menedżerów przedsiębiorstw na temat perspektyw rozwojowych gospodarki niezależnie od kondycji ich firmy. W styczniu br. uległy one znacznej poprawie. Niestety ostatnie dane przyniosły ponowne pogorszenie tych opinii poniżej poziomu z ostatniego lokalnego minimum" - czytamy w raporcie.

BIEC zwraca też uwagę, że drugi miesiąc z rzędu nowe zamówienia w przemyśle kurczą się - dotyczy to zarówno portfela zamówień krajowych, jak i eksportowych.

"Pomimo niezbyt korzystnych ocen na temat ogólnej sytuacji w gospodarce i wolniej napływających zamówień, przedsiębiorstwa na razie nie sygnalizują pogorszenia sytuacji finansowej w zarządzanych przez nich firmach. Nie ulega ona zmianie od grudnia ub. roku. Oznaczać to może, że działania przedsiębiorców zmierzające do ograniczania kosztów stabilizują ich sytuację finansową" - konkludują analitycy.