Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i giełda wiedeńska negocjują w sprawie połączenia, co dałoby początek hubowi handle papierami wartościowymi w Europie Środkowo-Wschodniej, dowiedziała się agencja Bloomberg z trzech anonimowych źródeł.

Rozmowy między zarządami i właścicielami obydwu parkietów są dopiero na etapie wstępnym.

GPW oraz Wiener Boerse AG rywalizują o wpływy w regionie. Wiedeńska giełda wykupiła większościowy pakiet udziałów w giełdach w Lublanie i Pradze w 2008 r., a także w giełdzie węgierskiej w 2004 r. Natomiast warszawski parkiet dominuje pod względem liczby debiutów w regionie.

>>> Czytaj również: Debiuty na giełdach w Europie: GPW liderem pod względem liczby IPO

Michael Buhl, prezes spółki matki, do której należy wiedeńska giełda - CEE Stock Exchange Group, spotka się w najbliższych dniach z nowym prezesem GPW Adamem Maciejewskim, powiedziała rzeczniczka wiedeńskiej giełdy Beatrix Exinger. CEE Stock Exchange Group jest zainteresowana współpracą z Warszawą, dodała rzeczniczka, odmawiając dalszych komentarzy.

"Jesteśmy gotowi współpracować z Wiedniem, ale to wszystko, co mogę dziś powiedzieć" powiedziała wice-prezes polskiej giełdy Beata Jaros. "Obserwujemy, co się dzieje w Europie i jesteśmy gotowi wziąć udział w paneuropejskiej konsolidacji."

CEE Stock Exchange Group informowała w marcu 2012 r., że jest otwarta na rozmowy o “połączeniu na równych warunkach z GPW – swoja największą rywalką. Warszawska giełda jest obecnie wyceniana na 1,62 mld zł. 438 spółek jest notowanych na głównym parkiecie, a ich łączna kapitalizacja wynosi 696 mld zł.

"Najważniejszą kwestią jest to, gdzie będzie centrum decyzyjne po połączeniu. Dynamika rynkowa wskazywałaby na Warszawę i spółka powinna użyć tego argumentu, żeby stanąć na czele połączonej platformy" powiedział analityk ING Securities SA Piotr Palenik.

W 2010 r. GPW nawiązała partnerstwo strategiczne z nowojorską giełdą i kupiła jej system transakcyjny. Na 15 kwietnia zaplanowano zmianę technologiczna na GPW, która umożliwi przyjmowanie transakcji wysokiej częstotliwości.