Wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w kwietniu na poziomie -6 pkt, czyli nie zmienił się wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie.

Zarówno w kwietniu, jak i przed miesiącem poprawę koniunktury sygnalizuje 15% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 21%. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w kwietniu oceniany jest negatywnie, podobnie jak w marcu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Bieżący portfel zamówień i produkcja są nadal ograniczane. Odpowiednie prognozy są korzystne, zbliżone do formułowanych w ubiegłym miesiącu" - głosi komunikat.

Sytuacja finansowa oceniana jest ciągle negatywnie, w najbliższych miesiącach nie należy się spodziewać zmian w tym zakresie. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal nieznacznie rosnąć, podał też GUS.

Reklama

Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 17 - wartość z ubiegłego miesiąca), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 16 - wzrost o 1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 11 - spadek o 2 pkt proc.).

Negatywnie koniunkturę oceniają głównie zajmujący się poligrafią i reprodukcją nośników informacji (minus 13 - spadek o 5 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca) oraz producenci: odzieży (minus 17 - spadek o 1 pkt proc.), metali (minus 12 - spadek o 7 pkt proc.), wyrobów tekstylnych (minus 9 - spadek o 3 pkt proc.), poinformował także Urząd.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się w kwietniu br. na poziomie minus 23, czyli poprawił się o 3 pkt wobec poprzedniego miesiąca.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 13% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 36% (przed miesiącem odpowiednio 12% i 38%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w kwietniu nieco mniej pesymistycznie niż w marcu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzynastu lat. Oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są mniej niekorzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu" - głosi komunikat.

Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych zbliżony do zapowiadanego w marcu, podał też GUS.

Przedsiębiorcy zgłaszają w kwietniu wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 61% (wobec 69% w analogicznym miesiącu ub. r.).

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w kwietniu br. na poziomie minus 8, czyli poprawił się o 1 pkt wobec poprzedniego miesiąca.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 14% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 22% (przed miesiącem odpowiednio 15% i 24%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest negatywnie, podobnie jak w marcu, lecz gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich ośmiu lat. Bieżąca sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są mniej niekorzystnie niż przed miesiącem. Prognozy sprzedaży są nieco bardziej pesymistyczne od formułowanych w marcu. Utrzymują się negatywne przewidywania odnośnie sytuacji finansowej" - głosi komunikat.

Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów w najbliższych trzech miesiącach mogą rosnąć w tempie zbliżonym do oczekiwanego w marcu, podał też GUS.

Pesymistyczne oceny zgłaszają przedstawiciele wszystkich prezentowanych branż: artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 12 - wzrost o 6 pkt proc.), pojazdy samochodowe (minus 11 - wzrost o 1 pkt proc.), żywnościowej (minus 10 - wzrost o 1 pkt proc.) oraz włókno, odzież, obuwie (minus 4 - spadek o 3 pkt proc.).

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w kwietniu na poziomie minus 2 (w marcu minus 3), podał także Urząd.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 19% (przed miesiącem odpowiednio 16% i 19%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W kwietniu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest nieznacznie negatywnie, podobnie jak w marcu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. Bieżąca sprzedaż oceniana jest mniej pesymistycznie niż przed miesiącem, natomiast prognozy są bardziej korzystne od formułowanych w marcu" - napisał GUS.

Oceny sytuacji finansowej są negatywne, zbliżone do sygnalizowanych w ubiegłym miesiącu. Przewidywania w tym zakresie są mniej pesymistyczne od formułowanych w marcu. Badane przez Urząd przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów w najbliższych trzech miesiącach mogą rosnąć w tempie zbliżonym do oczekiwanego przed miesiącem.

Jeśli chodzi o badane przez GUS przedsiębiorstwa usługowe, oceniają one koniunkturę niekorzystnie w kwietniu.

"W kwietniu większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie. Najbardziej pesymistycznie, ale lepiej niż przed miesiącem i przed rokiem, oceniają koniunkturę jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa. Optymistyczne oceny koniunktury zgłaszają podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem, ale mniej korzystne niż przed rokiem) oraz informacja i komunikacja (oceny są nieco lepsze od sygnalizowanych w marcu bieżącego roku, ale nieznacznie mniej pozytywne niż w kwietniu zeszłego roku)." - głosi komunikat.

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 5 (przed miesiącem minus 7).

W przypadku sekcji zakwaterowanie i gastronomia wskaźnik ten kształtuje się na poziomie minus 4 (przed miesiącem minus 7).

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 9 (przed miesiącem plus 7).

Wskaźnik ten w przypadku sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 23 (podobnie jak przed miesiącem), poinformował GUS.