Według niego, Grupa rozpoczęła już negocjacje z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) w sprawie uelastycznienia umów, co może przynieść spółce nawet kilkanaście milionów rocznych oszczędności.

"Jeszcze przed decyzją o połączeniu Tarnowa z Puławami w obu spółkach pracowano nad dywersyfikacją dostaw gazu, więc nie powinno dziwić, że teraz realizujemy ten program wspólnie. Obecnie ma to tym większe znaczenie, że znacznie większa skala Grupy powoduje, że mamy silniejszą pozycje przetargową" - powiedział w rozmowie z ISBnews Szczypiński.

Wiceprezes Azotów wyliczył, że obecnie poszczególnie spółki mają zdywersyfikowane od 10 proc. do 27 proc. dostaw gazu. Celem na najbliższe półtora roku jest dojście do poziomu 27 proc. dla całej Grupy, a w kolejnych latach dalsza poprawa tego wyniku.

"Musimy jednak postępować ostrożnie, by cena nie przysłoniła nam kwestii bezpieczeństwa i pewności dostaw. Niemniej warto iść w tę stronę, ponieważ roczne oszczędności mogą sięgać nawet kilkunastu milionów złotych w skali całej Grupy Azoty" - podkreślił Szczypiński.

Reklama

Poinformował, że rozpoczęły się już pierwsze rozmowy w tej sprawie, a na „pierwszy ogień" poszedł podstawowy dostawca Grupy - PGNiG. Spółka oczekuje przede wszystkim większej elastyczności w podpisywanych umowach tzn. uzyskania prawa do zarządzania zakupionym gazem.

"Zapisy w dzisiaj obowiązujących umowach nam tego nie umożliwiają. Liczę, że negocjacje uda się zakończyć na początku IV kw 2013 r." - ocenił wiceprezes Azotów.

Według Szczypińskiego, optymalna struktura zakupów dla Grupy Azoty powinna być miksem umowy wieloletniej z PGNiG, umów rocznych, spotowych miesięcznych oraz transakcji na giełdzie. I w tym kierunku będą prowadzone dalsze negocjacje.

Grupa Azoty jest największym odbiorcą gazu w Polsce. Łączne zapotrzebowanie grupy rocznie sięga 2,3 mld metrów sześciennych, co daje tej grupie około 17-18% polskiego rynku. Koszty zakupu gazu stanowią 34 proc. kosztów zakupu całej grupy.

Grupa Azoty jest jedną z największych w europejskiej branży chemicznej, obecna jest w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Grupa odbiera 2,3 mld m3 gazu rocznie, co z ok. 18-proc. udziałem w rynku daje jej pierwsze miejsce w Polsce.