Dziennik Gazeta Prawna

  • Co dają nam OFE? Niższe bezrobocie i wyższe PKB

Od kilku dni trwa spór między resortem finansów a dwoma ekonomistami: Januszem Jankowiakiem i Mirosławem Gronickim, którzy przygotowali raport dla konfederacji Lewiatan na temat wpływu OFE na polską gospodarkę. Ich zdaniem, gdyby nie OFE, PKB Polski byłby o 7 proc. niższy (7 proc. PKB to dziś blisko 120 mld zł). Ministerstwo Finansów chce poznać model, który pozwolił to wyliczyć. >>> Czytaj więcej

  • Europa wchodzi w polskie inwestycje
Reklama

Resort skarbu rozmawia z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju o jego zaangażowaniu kapitałowym w Polskie Inwestycje Rozwojowe SA, spółkę, która ma realizować rządowy program Inwestycje Polskie. Udział europejskiej instytucji finansowej w projekcie podniósłby jego wiarygodność na rynku finansowym. Mniejsze byłoby też zagrożenie, że Bruksela będzie miała obiekcje co do inwestycji PIR w przedsięwzięcia państwowych przedsiębiorstw. >>> Czytaj więcej

  • AGD można w Polsce produkować tak tanio jak w Chinach

Rosną koszty pracy w Chinach, więcej kosztuje transport, więc wytwórcy szukają dostawców w Europie. W I kw. tego roku w Polsce wyprodukowano prawie 5 mln AGD. To o 15 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z danych CECED Polska, zrzeszenia producentów sprzętu. Największe odbicie nastąpiło w kategorii małego AGD. Zlokalizowane u nas fabryki wytworzyły o jedną czwartą więcej niż w I kw. 2012 r. >>> Czytaj więcej

Puls Biznesu

  • Polska nie jedzie na Expo

Targi Expo już drugi raz z rzędu odbędą się bez udziału Polski. Resort gospodarki tłumaczy się, że udział w największej imprezie promocyjnej świata jest dla nas za drogi. Część ekspertów i przedsiębiorców twierdzi, że w ten sposób tracimy szansę na promowanie naszej żywności, inni uznają, że w dobie internetu szkoda pieniędzy na takie targi. Na organizację udziału Polski w Expo 2015 w Mediolanie trzeba by wydać około 40 mln zł.

  • Belka junior i Kobosko będą zarabiać na polskich mówcach

Syn prezesa NBP Piotr Belka, były naczelny „Dziennika Gazety Prawnej”, „Forbesa” i „Newsweeka” Michał Kobosko oraz prezes agencji PR Linkleaders Tomasz Podolak dostrzegli w Polsce modę na znanych mówców. Teraz dzięki Prime Speakers zamierzają zrobić na tym interes – pisze Puls Biznesu. Spółka Prime Speakers będzie zajmować się profesjonalną organizacją występów dla mówców W polskiej branży mówców za jeden występ można zarobić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, na Zachodnie – kilkadziesiąt tysięcy euro lub dolarów.

  • Dwa lata smuty na polskim rynku pracy

Dekoniunktura w zatrudnieniu w Polsce trwa już pełne 2 lata. Nawet poprzedni kryzys nie był tak surowy – w latach 2008-2009 dynamika zatrudnienia obniżała się „tylko” przez 19 miesięcy. Na poprawę sytuacji na rynku pracy będziemy musieli jeszcze poczekać. Zdaniem ekonomistów, gospodarka powinna zacząć przyspieszać już w drugiej połowie roku, a do końca 2013 roku dynamika zatrudnienia powróci w okolice zera, a w przyszłym roku wyniesie już około 0,7 proc.

  • Samorządy wyruszają na poszukiwanie 60 miliardów złotych

By wykorzystać unijne środki z nowej perspektywy finansowej, samorządowcy muszą znaleźć pieniądze, które wystarczyłyby na budowę 1500 kilometrów autostrad - czytamy w Pulsie Biznesu. Gazeta wyjaśnia, że na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zespół naukowców policzył, ile pieniędzy potrzebuje sektor publiczny na wkład własny do unijnych środków. Przyjęto założenie, że Bruksela przeznaczy dla tej grupy beneficjentów niemal 195 miliardów złotych. Większość tej kwoty - ponad 107 miliardów - przypadnie na samorządy. >>> Czytaj więcej

Rzeczpospolita

  • Polskie używki zdobywają zagraniczne rynki

Rośnie eksport alkoholu i papierosów. Jak podaje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych, w 2012 roku eksport wódki wyniósł niemal 140 mln euro, co oznacza wzrost o blisko 6 proc. w stosunku do roku 2011. Jak wyjaśnia w rozmowie z Rzeczpospolitą Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, wartość eksportu mocnych alkoholi rośnie, ponieważ sprzedajemy za granicę coraz więcej drogich marek. Za granicę trafia również coraz więcej polskiego piwa – w ubiegłym roku wartość jego eksportu wzrosła o 18 proc. do niemal 93 mln euro. Od lat motorem sprzedaży są papierosy i tytoń – według szacunków w 2012 roku wyeksportowaliśmy ich za ponad 1,45 mld euro, co oznacza wzrost o 12 proc. r/r.

  • Węgiel w odwrocie

Łupkowa rewolucja w USA wyparła stamtąd węgiel – pisze Rzeczpospolita. Ten zalał światowy rynek i przyczynił się do obniżki ceny. A na tym tracą polskie kopalnie. Co więcej, kulą u nogi polskich kopalń węgla są wysokie koszty produkcji. Nadzorujący branżę resort gospodarki zlecił kopalniom obcięcie pozapłacowych kosztów o przynajmniej 5 proc.

  • Chińczycy chcą rosyjskich pływających elektrowni jądrowych

Chińczycy zaproponowali koncernowi jądrowemu Rosatom wspólną budowę i eksploatację wymyślonych przez Rosjan pływających elektrowni jądrowych – donosi Rzeczpospolita. Opracowana przez Rosjan technologia pływających elektrociepłowni jądrowych wykorzystywana jest do zaopatrywania dalekiej północy w prąd i ciepło. Propozycja Chińczyków może stworzyć rynek zbytu dla rosyjskich konstrukcji, a także pozwoli uruchomić seryjną produkcję i zmniejszyć koszty budowy elektrociepłowni.

Gazeta Wyborcza

  • Jak Niemcy przejechali się na dronie

Zanim się okazało, że bezzałogowy samolot, który miał zrewolucjonizować niemieckie lotnictwo, nie ma prawa wznieść się w powietrze, wydano na niego 600 mln euro – pisze Gazeta Wyborcza. Euro Hawk to ważąca 15 ton maszyna o kilkunastometrowych skrzydłach. Skonstruowany dzięki współpracy amerykańskiego koncernu Northrop Grumman i europejskiego konsorcjum EADS samolot miał między innymi ułatwić niemieckim wojskom patrolowanie terenów w Afganistanie. Kilka dni temu okazało się jednak, że dron nie spełnia surowych kryteriów, by latać po europejskim niebie. W efekcie niemieckie ministerstwo obrony musiało zrezygnować z projektu.

  • Cypr jednak był pralnią pieniędzy

Duża część sektora bankowego na Cyprze nastawiona była na pranie brudnych pieniędzy – wynika z najnowszego audytu na zlecenie UE, o którym pisze Gazeta Wyborcza. Raport przygotowała w maju firma Deloitte na zlecenie ministrów finansów eurogrupy oraz agendy Moneyval przy Radzie Europy, zajmującej się walką z praniem brudnych pieniędzy. Wnioski z raportu są druzgocące także dla tej instytucji, która przez lata twierdziła, że sektor bankowy na Cyprze jest czysty, a przypadki prania pieniędzy sporadyczne. Więcej o raporcie w dzisiejszej Gazecie Wyborczej.