Wskaźnik wyniósł 142,2 pkt. Według analityków BIEC perspektywy wyraźnego ożywienia gospodarki oddalają się. Obecnie przedsiębiorcy mają gorsze niż przed miesiącem oceny własnej sytuacji finansowej. Szczególnie niepokoi znaczne pogorszenie ocen menedżerów nt. sytuacji finansowej w zarządzanych przez nich firmach.

Przedsiębiorstwa podejmowały w ostatnim czasie szereg działań zmierzających do ograniczania kosztów prowadzonej działalności. Efekty tych działań dało się zauważyć w pierwszych miesiącach tego roku, gdy sytuacja finansowa przedsiębiorstw ustabilizowała się nieco. Ostatnie dane wskazują jednak, że liczba firm, w których sytuacja pogorszyła się ponownie wzrosła. Mniej jest natomiast przedsiębiorstw, które odnotowały poprawę sytuacji finansowej. Najgorzej wiedzie się firmom z branży odzieżowej.

>>> Czytaj również: Deloitte: Fundusze private equity przewidują poprawę w gospodarce

"Perspektywy wyraźnego ożywienia gospodarki oddalają się. Pewne nadzieje stwarza fakt, ze obecne wartości wskaźnika nie przekroczyły ostatniego lokalnego minimum z października ubiegłego roku, co świadczy o tym, że okres nasilającego się spowolnienia gospodarka ma już za sobą" - głosi raport.

Reklama

Do spadku wskaźnika przyczyniły się cztery jego składowe, dwie pozostały na niezmienionym poziomie, a dwie działały w kierunku jego wzrostu, podał BIEC.

"Składową, która najsilniej działała w kierunku spadku wskaźnika był znaczny wzrost zapasów wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw. Na razie nie należy jednak traktować tego zjawiska jako sygnału spadającej sprzedaży. Dane dotyczą kwietnia br. a więc okresu, gdy przedsiębiorstwa najprawdopodobniej świadomie część produkcji lokowały w magazynach, licząc się ze znacznie mniejszą liczbą dni pracy w maju" - czytamy w raporcie.