W 2012 roku Rosja była trzecim głównym partnerem handlowym Unii Europejskiej, ustępując wyłącznie Chinom i USA. Handel towarami z Federacją Rosyjską odpowiadał za 7 proc. eksportu i 12 proc. importu państw Unii Europejskiej.

Po gwałtownym spadku wymiany w 2009 roku, w kolejnych latach relacje handlowe pomiędzy Rosją a Unią Europejską ponownie zaczęły rozkwitać, by w 2012 roku wzajemna wymiana handlowa mogła osiągnąć rekordową wartość 336 mld euro.

>>> Czytaj także: Rosja po przyjęciu do WTO wcale nie likwiduje barier handlowych

Eksport Unii Europejskiej do Rosji spadł z 105 mld euro w 2008 r. do 66 mld w 2009 r. W ubiegłym roku wartość sprzedanych w Rosji towarów pochodzących z UE wyniosła 123 mld euro. Podobne tendencje można obserwować w imporcie z Rosji – po spadku do 118 mld euro w 2009 roku przez następne lata odbudowywał swoją wartość, by w 2012 wynieść 213 mld euro.

Reklama

Większa wymiana handlowa pociągnęła za sobą wzrost deficytu handlowego po stronie Unii Europejskiej. Nierównowaga w wymianie handlowej z Rosją spowodowana jest przede wszystkim importem surowców energetycznych, stanowiących ponad 75 proc. całego importu z Federacji Rosyjskiej.

Deficyty w handlu zagranicznym z Rosją odnotowało większość krajów Unii. Polska odnotowała drugi największy deficyt w całym ugrupowaniu – różnica pomiędzy towarami kupionymi a sprzedanymi wyniosła 13,8 mld euro i wyprzedziła nas wyłącznie Holandia (-21,1 mld euro). Jedynie kilka państw odnotowało nadwyżkę handlową – wśród nich największą przewagę eksportu odnotowały Dania (0,9 mld euro) i Słowenia (0,8 mld euro).

>>> Czytaj również: Inwestycje zagraniczne: Rosjanie boją się lokować kapitał w Polsce

Kraje Unii Europejskiej sprzedawały do Rosji przede wszystkim wyroby przemysłowe – stanowiły one 85 proc. całkowitej wartości eksportu, a główną kategorią były maszyny i pojazdy. Spośród krajów Unii Europejskiej do największych eksporterów należały Niemcy (31 proc. całego eksportu UE), Włochy (8 proc.) i Francja (7 proc.). Polska znalazła się na piątym miejscu – sprzedaliśmy do Rosji towary o wartości 7,7 mld euro, czyli 6 proc. całego eksportu UE.

Struktura wymiany handlowej pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską kształtuje się podobnie do całej Unii Europejskiej. To zakup surowców energetycznych jest główną przyczyną bardzo dużego deficytu w handlu z Rosją, z kolei naszą największą kategorią eksportową są maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy.

>>> Czytaj również: Handel zagraniczny: oto najwięksi partnerzy Polski w imporcie i eksporcie

ikona lupy />
Międzynarodowy handel towarami EU27 z Rosji z podziałem na produkty / Forsal.pl