Według przygotowanego przez Związek raportu, do 2016 roku wszystkie placówki potrzebują na cel 14 miliardów złotych.

Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich mówi, że pieniądze już teraz są potrzebne. Chodzi o dostosowanie istniejącej dzisiaj infrastruktury do wymogów informatycznych, sanitarnych i technicznych. Decyzji nie można odkładać, bo czasu zostało tylko trzy i pół roku - zaznaczył.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann mówi, że z kosztami modernizacji muszą poradzić sobie organy założycielskie szpitali, głównie samorządy. Podkreśla, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie zmieni swoich kontraktów. Według niego, nie ma takiej projekcji finansowej, która wskazywałaby znaczący wzrost przychodów Funduszu, który jest zależny od składek ubezpieczonych.

Według Marka Wójcika, potrzeba bardziej elastycznych narzędzi i regulacji prawnych, które pozwolą wykorzystać już istniejące środki. Wymienił kwestię partnerstwa publiczno-prywatnego, gdzie są przepisy ustawy ale partnerstwo nie powstaje oraz kwestię zamówień publicznych. Według niego, ustawa o zamówieniach publicznych powoduje, że szpitale wybierają wszystko tańsze, a nie lepsze i w perspektywie czasu staje się to droższe.

Reklama

Jeszcze w tym roku szpitale będą musiały sfinansować wyższy VAT na sprzęt i wyroby medyczne. Zgodnie z unijnymi regulacjami, wzrośnie on z 8 do 23 procent.