Poprawę koniunktury sygnalizuje 12 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 21 proc. (przed miesiącem odpowiednio 15 proc. i 21 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest nieco bardziej pesymistycznie niż w maju i gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich ośmiu lat. Bieżąca sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są niekorzystnie, podobnie jak w maju" - głosi komunikat.

Przewidywania są negatywne i gorsze od prognoz sprzed miesiąca. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, iż ceny towarów w najbliższych trzech miesiącach mogą rosnąć w tempie zbliżonym do oczekiwanego w maju, podano także.

Przedstawiciele wszystkich prezentowanych branż zgłaszają negatywne oceny koniunktury: żywność (minus 11 – wzrost o 1 pkt proc.), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 9 – spadek o 4 pkt proc.), pojazdy samochodowe (minus 8 – spadek o 1 pkt proc.) oraz włókno, odzież obuwie (minus 6 – spadek o 10 pkt proc.), poinformował także urząd.

Reklama

>>> Zobacz także: Umowa o wolnym handlu UE-USA: co możemy zyskać? (INFOGRAFIKA)

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w czerwcu na poziomie 0 (w maju plus 1), podał również GUS.

Poprawę i pogorszenie koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem odpowiednio 18 proc. i 17 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W czerwcu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym utrzymuje się na dotychczasowym poziomie, lecz oceny te są gorsze niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. Przedsiębiorcy odnotowują nieznaczne zwiększenie sprzedaży. Odpowiednie prognozy są korzystne, choć gorsze od formułowanych w maju. Oceny sytuacji finansowej są negatywne, zbliżone do sygnalizowanych miesiąc wcześniej" - czytamy dalej w komunikacie.

Przewidywania wskazują, że w najbliższych trzech miesiącach sytuacja finansowa może się nieco pogorszyć. Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów mogą rosnąć w tempie zbliżonym do oczekiwanego przed miesiącem.

>>> Czytaj również: Rekordowo duży eksport pomoże wzrostowi PKB