Dziennik Gazeta Prawna

  • Budowa odcinka A2 na wschód od Warszawy będzie się przedłużać

Prace nad dokumentacją dla autostrady ze stolicy do Terespola mogłyby już trwać od 2 lat. Ale nic się nie dzieje, jakby nikomu nie zależało na przedłużeniu A2. Koszty budowy będą większe niż wpływy z opłat za przejazd A2 na Białoruś. Czytaj więcej >>>

  • RPP obniżyła stopy procentowe, prawdopodobnie po raz ostatni
Reklama

Inflacja będzie grubo poniżej celu NBP do 2015 r. Ale RPP zakończyła obniżki. Czytaj więcej >>>

Rzeczpospolita

  • Państwo bierze dużo, ale daje mało

Polak daje rządowi większą cześć zarobionych pieniędzy. Kupuje za to głównie emeryturę lub rentę. Pracownik zarabiający przeciętną pensję płaci około 27 tys. zł podatków rocznie. Stanowisko to blisko 53 proc. wypracowanego przez niego dochodu. Do własnej dyspozycji, czyli na rękę, zostaje mu 24 tys. zł – wynika z najnowszego raportu Instytutu Globalizacji „Cena państwa 2013”, do którego dotarła „Rz”. Zostanie on zaprezentowany dzisiaj.

  • Polska przegrała w bitwie o CO2

Ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla wzrosły o kilkanaście procent po wczorajszej decyzji Parlamentu Europejskiego. Tym samym zwiększą się koszty produkcji tego paliwa. Parlament Europejski przegłosował wczoraj sprawozdanie w sprawie wprowadzenia "backloadingu", czyli interwencji w unijnym handlu prawami do emisji CO2. Europosłowie poprali jednak kompromisowe poprawki dotyczące późniejszego wprowadzenia na rynek 900 mln uprawnień do emisji CO2. Taki projekt został skierowany do negocjacji z Rada UE, która może jeszcze propozycję PE odrzucić. Niemcy mogą nie poprzeć blockloadingu.

  • Polska chemia chce surowców

Grupa Azoty idzie w ślad globalnych koncernów i chce przejmować spółki wydobywcze. Największy producent nawozów w kraju i drugi w Europie, poszukuje tanich surowców. Na oku ma złoża fosforów w Afryce i polską kopalnię siarki w Tarnobrzegu. – Zapewnienie sobie stałego dostępu do surowców to naturalny krok w rozwoju Grupy Azoty, poprawiający jej konkurencyjność.

  • Czy Polska będzie drugimi Niemcami?

Tak długo jak nasz model gospodarczy będzie się opierał na imporcie kapitału i technologii, nie można oczekiwać pojawienia się nadwyżek eksportowych – pisze w artykule na łamach gazety przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, partner PWC. „W zaprezentowanym niedawno raporcie „Konkurencyjna gospodarka. Jak awansować w światowej lidze gospodarczej pod red. Prof. Jerzego Hausnera pojawia się ostrzeżenie przed ryzykiem pułapki średniego dochodu. W uproszczeniu jest to stan, w którym kraj taki jak Polska staje się za drogi, aby konkurować z Chinami, będąc wciąż zbyt mało konkurencyjnym, aby konkurować z Niemcami. Polska zbliża się do takiego stanu, który nie bez przyczyny nazywany jest pułapką – można w nim bowiem tkwić przez dekady” – wyjaśnia Ryszard Petru.

Gazeta Wyborcza

  • Znikające pielęgniarki

W Polsce jest prawie 7 tys. 60-letnich pielęgniarek, ale tylko 731 najmłodszych – 23-letnich, pisze „Gazeta Wyborcza” na pierwszej stronie. Kiedy starsze pielęgniarki przejdą na emeryturę nie będzie kim ich zastąpić. Poza tym pielęgniarki mogą tez wyjechać do pracy za granicą. Z otwartymi ramionami witają je nie tylko kraje UE, ale również Katar czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jedna trzecia osób z uprawnieniami nie pracuje w zawodzie, bo szpitale nie zatrudniają ich z powodu cięcia kosztów. Trudno zachęcić młode osoby do podejmowania tego zawodu – przeciętna pensja wynosi 2000 netto.

  • Tanie linie dystansują LOT

W najbliższych latach to tanie linie będą rozdawać karty w Polsce – LOT tnie połączenia i etaty, a tymczasem WizzAir uruchamia loty na kolejnych trasach. LOT broni się mówiąc, że choć tani przewoźnicy mają ponad 60 proc. rynku w Europie, to LOT świadczy usługi, których nie oferują linie typu lowcost, jak bezpłatny bagaż czy lotniska blisko centrów miast.

Puls Biznesu

  • Fiskus zapuka do naszych drzwi

Ministerstwo Finansów chce, by kontrolerzy skarbowi mogli odwiedzać domy podatników. Puls Biznesu pisze, że kto nie wpuści skarbówki, może zapłacić karę. Czytaj więcej >>>

  • Polak zamienia lokatę na mieszkanie

Mimo końca programu „Rodzina na Swoim”, rynek sprzedaży mieszkań nie ucierpiał zbytnio. Pomagają mu niskie stopy procentowe i niska opłacalność lokat. Klienci z oszczędnościami inwestują w nieruchomości, bo nie opłaca się trzymać pieniędzy na lokatach.

  • Genetyczne jaja z jajami

Producenci jaj ciągają się po sądach i piszą skargi do UOKiK. Firma Farmio zorganizowała kampanię promocyjną, opartą na stwierdzeniu, że nie karmi kur paszą modyfikowana genetycznie. Jej konkurenci uznali to za skandal, bo według nich w jajach kur karmionych paszą modyfikowana nie ma śladu GMO.