– Siódma rekomendacja będzie dotyczyć systemu emerytalnego i ma być przygotowana po 22 lipca, ponieważ w tym dniu organizujemy debatę na ten temat – mówi profesor Leszek Pawłowicz z Gdańskiej Akademii Bankowej, która jest koordynatorem EKF. Wstępne stanowisko dla potrzeb tej debaty przygotowuje były wiceminister finansów Stefan Kawalec wraz z zespołem. Sprawa OFE nie mogła być omówiona wcześniej, ponieważ raport Ministerstwa Finansów z propozycjami na ten temat ukazał się w czasie trwania EKF.
Ostateczny kształt rekomendacji kongresu dopracowuje się podczas organizowanych przez GAB seminariów, a wcześniej w kilkunastu grupach ekspertów przygotowywane są projekty. W tym roku uczestnicy EKF szczególną uwagę zwrócili na projekt powołania przez Wspólnotę Europejską unii bankowej, która sprawowałaby powstanie jednolitego nadzoru bankowego i tym samym zwiększała bezpieczeństwo systemowe. W głównej rekomendacji EKF, opracowywanej od listopada 2012 r., postuluje się, aby Polska i inne państwa spoza strefy euro, które są w podobnej sytuacji, wykazywały gotowość wstąpienia do unii bankowej i aktywnie uczestniczyły w wypracowaniu jej ostatecznego kształtu. – Te postulaty uważam za jak najbardziej słuszne. Wejście do strefy euro jest pożądanym celem, dlatego powinniśmy być jak najbliżej unii bankowej, by móc wpływać na jej ostateczny kształt – mówi Wiesław Rozłucki, były prezes warszawskiej giełdy, który uczestniczył w niedawnym EKF. – Nie oznacza to, że realizacja tej rekomendacji będzie prosta – dodaje.
>>> Czytaj też: Polska potrzebuje realistycznej polityki energetycznej
Profesor Pawłowicz przypomina jednak, że przyjęta dwa lata temu przez I Kongres rekomendacja postulująca stworzenie spójnej narodowej strategii rozwoju infrastruktury została podchwycona i właśnie zaczyna być w dużej części realizowana w ramach programu Inwestycje Polskie. – To dowód na to, że nawet wymagające sporego finansowania projekty mogą uzyskać polityczne poparcie – mówi szef GAB. Jego zdaniem w przypadku głównej rekomendacji tegorocznego EKF efektów w postaci faktycznego przekazania na ponadnarodowy poziom odpowiedzialności finansowej nie doczekamy się tak szybko. – Nie ma co oczekiwać w ciągu najbliższych lat, że centralizacji kompetencji nadzorczych na poziomie Wspólnoty Europejskiej będzie towarzyszyła centralizacja odpowiedzialności finansowej też na tym poziomie – mówi prof. Pawłowicz.
– Trudne do wypełniania będą zapewne i inne zalecenia EKF, choćby postulat powołania krajowej agencji ratingowej dla małych i średnich emitentów. Problemem będzie zapewne finansowanie – dodaje Wiesław Rozłucki.
>>> Czytaj też: III Europejski Kongres Finansowy nie tylko o finansach
Niektóre rekomendacje EKF są kosztowne, więc trudne w realizacji