Rośnie nadwyżka w obrotach handlowych bloku 17 państw płacących w euro z resztą świata. W maju br. wyniosła 15,2 mld euro wobec 14,1 mld euro nadwyżki (po rewizji) miesiąc wcześniej - podał dzisiaj unijny urząd statystyczny Eurostat. W maju 2012 roku nadwyżka w strefie euro była o połowę mniejsza (6,6 mld euro). Eksport z państw strefy euro, w porównaniu z ubiegłym miesiącem (dane wyrównane sezonowo), spadł o 2,3 proc. a import o 2,2 proc.

Według wstępnych szacunków, dodatnie saldo w handlu zagranicznym 27 państw UE wyniosło w maju 15,8 proc., przy czym rok wcześniej unijne kraje zanotowały deficyt w wysokości 4,9 mld euro. W ujęciu miesięcznym, eksport (wyrównany sezonowo) zmniejszył się o 1,5 proc., zaś import odnotował spadek o 2,1 proc.

Niemcy rekordzistą

Kraje Wspólnoty (bez Chorwacji, która wstąpiła do UE 1 lipca) importują mniej od swoich głównych partnerów handlowych niż jeszcze rok temu. Oprócz wymiany handlowej z Turcją i Indiami, która wydaje się rozkwitać (od stycznia do kwietnia 2013 roku import z tych krajów wzrósł odpowiednio o 5 i 3 proc. r/r), spada import dóbr i usług od innych strategicznych partnerów UE - m.in. od USA, Chin, Rosji i Szwajcarii. Najbardziej spadł import z Norwegii (16 proc.), Japonii (14 proc.) i Brazylii (11 proc.).

Reklama

W ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku eksport z krajów Unii wzrósł w porównaniu z rokiem 2012. Rekordowe tempo wzrostu wysyłanych za granicę towarów i usług ma Szwajcaria (25 proc.).

>>> Czytaj też: Handel zagraniczny: Bariera kursu w handlu najniżej w historii

To Niemcy są jednak prawdziwym unijnym rekordzistą jeśli chodzi o wyniki w handlu zagranicznym. W ciągu pierwszych czterech miesięcy roku kraj ten odnotował ponad 64 mld euro nadwyżki w obrotach handlowych, podczas gdy większość krajów UE miało deficyt. Najgorszy stosunek eksportu do importu zanotowała Wieka Brytania. Od stycznia do kwietnia deficyt w handlu zagranicznym wyniósł na Wyspach aż 29,2 mld euro, choć i tak jest mniejszy o prawie połowę niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Według Eurostatu w tym okresie w Polsce deficyt handlowy sięgnął 0,5 mld euro, w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku eksport wzrósł o 6 proc., a import spadł o 2 proc.