Produkcja budowlano-montażowa w maju skurczyła w Polsce względem ubiegłego roku aż o 28,6 proc. To najgorszy wynik spośród wszystkich państw, dla których dostępne są roczne dane. Następne w kolejności są Czechy, gdzie budowlanka zmniejszyła się o 15,5 proc., a także Portugalia (-12,9 proc. i Słowacja (-12,1 proc.).

Największy wzrost odnotowano na Węgrzech, gdzie produkcja budowlano-montażowa była w maju o 11,1 proc. większa niż przed rokiem, a także Hiszpania (8,2 proc.) i Szwecja (7,9 proc.).

Należy jednak zastrzec, że nie wszystkie kraje mają obowiązek publikowania miesięcznych danych. Do krajów tych należy między innymi Grecja.

>>> Czytaj też: Praca w budownictwie: zapaść na rynku wykreuje nową falę emigracji

Ogółem w całej Unii Europejskiej produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się r/r w maju o 4,7 proc., co jest wynikiem nieco lepszym niż miesiąc wcześniej, kiedy spadła o 5 proc. Gorzej było w strefie euro, gdzie produkcja spadła o w maju o 5,2 proc., w porównaniu ze spadkiem o 6,4 proc. w kwietniu.

Reklama

Porównując dane z pierwszego kwartału widzimy, że największy spadek produkcji budowlanej odnotowano w Grecji, gdzie jej wartość zmniejszyła się rok do roku w pierwszym kwartale aż o 30 proc., czyli prawie dwa razy więcej, niż w Polsce. Z kolei największy roczny wzrost w pierwszym kwartale odnotowano w Irlandii, gdzie wyniósł 7,7 proc.

>>> Czytaj też: Branża budowlana: Projekty w Polsce pięć razy tańsze niż w RFN

W porównaniu z kwietniem, spośród państw, dla których dostępne są dane, w maju największe spadki miesiąc do miesiąca w budowlance miały miejsce w Bułgarii (4,2 proc.). Tylko nieco lepszy wynik odnotowano w Polsce i Słowenii (spadek o 2,8 proc.). W stosunku do ubiegłego miesiąca poprawiła się sytuacja w Hiszpanii (wzrost o 4,4 proc.), Rumunii (3,1 proc.) a także Szwecji (1,7 proc.) i Holandii (1,1 proc.).

>>> Czytaj też: Budowlankę połączył cel – odwołać Lecha Witeckiego, szefa GDDKiA