W I półroczu br. produkcja sprzedana przemysłu była o 0,4 proc. niższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 3,7 proc. Po spadku w I kwartale br. – o 2,0 proc., w II kwartale odnotowano niewielki wzrost produkcji w skali roku.

Wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, wzrosła o 0,7 proc. r/r w okresie styczeń-czerwiec 2013 r. - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie.

W tym czasie zatrudnienie spadło o 1,1 proc., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 2,5 proc., podano także.

>>> Czytaj też: Bezrobocie w Polsce spada, ale wciąż jest gorzej niż rok temu

Reklama

Nowe zamówienia

Nowe zamówienia w przemyśle spadły o 6,4 proc. r/r w czerwcu br. - podał również GUS w komunikacie. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 11,6 proc.

Wskaźnik ten odnotowywał spadki w ujęciu rocznym od sierpnia 2012 r. do marca 2013 r. (największy spadek - o 22,9 proc. r/r - odnotowano w lutym br.), a następnie odnotowuje się spadki od maja br.

Wskaźnik nowe zamówienia w przemyśle służy ocenie przyszłej produkcji i pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi przemysłowe. Zamówienia w przemyśle określane są jako wartość kontraktów (bez VAT) wiążących producenta i stronę trzecią w zakresie dostarczania wyrobów i usług.

Mimo słabych wyników za całe pierwsze półrocze, ostatnio widać jednak pewne symptomy poprawy kondycji naszego przemysłu. W czerwcu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa niż przed rokiem o 3,0 proc. (wobec spadku o 1,8 proc. w maju br. oraz wzrostu o 1,0 proc. w czerwcu ub. roku).

W I półroczu br. spadek produkcji sprzedanej w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku notowano w 14 spośród 34 działów przemysłu (w I kwartale – 17, w II kwartale – 15).

"W lipcu br. ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym oceniany jest negatywnie, podobnie jak przed miesiącem. Niekorzystne pozostają oceny bieżące go portfela zamówień oraz produkcji. Mniej pesymistycznie oceniana jest sytuacja finansowa, przy niewielkim pogorszeniu przewidywań w tym obszarze" - napisał GUS w raporcie.

>>> Czytaj też: GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle wyniósł -4 pkt w lipcu