Mediana oczekiwań rynku zakłada wzrost tego wskaźnika w lipcu do 106,1 pkt. z 105,9 pkt. w czerwcu – to niewiele, ale pamiętajmy, że ankieta była przeprowadzona wcześniej. Teraz poprzeczka poszła w górę i warto postawić sobie pytanie, ile Ifo pokryje wskazania płynące PMI i czy niemiecki biznes rzeczywiście nie obawia się negatywnego wpływu spowolnienia w Chinach. Ewentualne rozczarowanie może sprawić, że EUR/USD będzie miał trudności z naruszeniem poziomu 1,3259, który stanowi 76,4 proc. zniesienia Fibonacciego ostatniej fali spadkowej z czerwca i lipca.

Dzisiaj dolar próbował się umocnić – spadliśmy w okolice 1,32 na EUR/USD po tym, jak opublikowane zostały lepsze dane makroekonomiczne z USA. W lipcu wyraźnie wzrósł wskaźnik PMI dla przemysłu – do 53,2 pkt. z 51,9 pkt. , w tym poprawę zanotował subwskaźnik zatrudnienia notując zwyżkę do 52,6 pkt. z 49,9 pkt. To dobrze, chociaż dla rynków bardziej wiarygodne wydają się nadal być odczyty ISM, a te poznamy w końcu miesiąca. Wzrost zanotowano także w obszarze sprzedaży nowych domów – w czerwcu o 8,3 proc. m/m do 497 tys., tylko, że ważniejsze dla rynku dane z rynku wtórnego, jakie poznaliśmy w poniedziałek były słabsze… W efekcie dolar nie zdołał utrzymać zdobytej pozycji i przed godz. 17:00 EUR/USD oscylował wokół 1,3240.

Mimo tego trudno jest zakładać możliwość naruszenia okolic 1,3259 przez EUR/USD w godzinach nocnych. Wydaje się, że uczestnicy rynku będą chcieli zaczekać na wspomnianą publikację danych z Niemiec. W efekcie notowania eurodolara mogą powrócić w najbliższych godzinach w okolice 1,3185 wspominane w rannym raporcie. Niemniej złamanie 1,3259, jeżeli do niego dojdzie, będzie sygnałem do ruchu w stronę 1,3280-1,3300 i dalej 1,3350 (górne ograniczenie kanału wzrostowego).





Reklama

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.