W celu dokonania obliczeń oszacowaliśmy wartość wyjazdu wakacyjnego na 2 500 PLN – mówi Sylwia Rębisz z portalu wynagrodzenia.pl.

Polakowi, który otrzymuje średnie wynagrodzenie krajowe, zarobienie na wakacje zajęłoby 23 dni. W pierwszym półroczu przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw miało wartość 3764 zł.– wynika z danych GUS. To oznacza, że przeciętny Polak zatrudniony w tym sektorze zarabiał na rękę 2691,26 zł.

>>> Czytaj więcej: Wynagrodzenia: siła nabywcza płac Polaków wzrosła najmocniej od 4 lat

Jak można przewidzieć, okazało się, że Skandynawom zarobienie na wakacje zajmuje najmniej czasu - jeżeli otrzymywałoby się równowartość przeciętnego norweskiego lub duńskiego miesięcznego wynagrodzenia, na wyjazd można zapracować w ciągu 4 dni. Na trzeciej pozycji znaleźli się Luksemburczycy, którzy musieliby pracować tylko jeden dzień dłużej.

Reklama

Najdłużej na swoje wakacje muszą pracować Bułgarzy – uzbieranie potrzebnej kwoty zajmuje im 55 dni. To również nie jest żadnym zaskoczeniem - połowa ludności kraju (49,1 proc.) jest zagrożona ubóstwem i wykluczeniem społecznym, wynika z danych Eurostatu. Polska plasuje się mniej więcej pośrodku stawki, w towarzystwie swoich sąsiadów – Słowacji i Czech. Przeciętny Słowak musi pracować 24 dni na swój wyjazd, a Czech nieco mniej – 21 dni.

– Należy jednak pamiętać, że na wakacje przeznaczamy jedynie cześć swojego wynagrodzenia. Dlatego w rzeczywistości może okazać się, że na wyjazd odkładamy nawet cały rok – komentuje Sylwia Rębisz.