Jak podaje serwis Times Higher Education, Washington State Community and Technical College System – zrzeszający 34 dwuletnie uczelnie w amerykańskim stanie Waszyngton – zacznie w formularzach rejestracyjnych pytać studentów o ich orientację seksualną i identyfikację płciową. To pierwszy przypadek, w którym cały system szkół w USA zacznie gromadzić dane o studentach, którzy identyfikują się jako osoby homoseksualne, biseksualne czy transseksualne. Może to zachęcić inne uczelnie do prowadzenia takich statystyk.

Informacje o tożsamości seksualnej jako pierwsza zaczęła gromadzić prywatna uczelnia Elmhurst College w Illinois. Jej śladem poszedł ekskluzywny Massachusetts Institute of Technology, University of Iowa (jako pierwsza instytucja państwowa) czy Adler School of Professional Psychology. Jak dodaje Times Higher Education, w stanie Oregon Izba Reprezentantów zaakceptowała ustawę zobowiązującą instytucje szkolnictwa wyższego do umożliwiania studentom i pracownikom informowania o swojej orientacji seksualnej na wszelkich formularzach dotyczących takich danych demograficznych, jak płeć, rasa czy pochodzenie etniczne, ale prawo to utknęło w Senacie.

>>> Czytaj też: Ochrona danych: Bardziej się boimy, że ktoś pozna nasz PESEL niż hasło do Facebooka

Jak zauważa serwis, dobrowolne podawanie informacji o orientacji seksualnej i identyfikacji płciowej może przynieść spore korzyści. Dzięki tego rodzaju statystykom, uczelnie będą mogły śledzić postępy akademickie osób należących do społeczności nie-heteroseksualnych czy nie-heteronormatywnych, podobnie jak analizuje się statystyki dot. mniejszości rasowych i etnicznych. Ułatwią one też dostosowanie usług do potrzeb studentów. Może to polegać zarówno na zmianach w programie zajęć, jak i organizowaniu grup wsparcia czy dostosowywaniu warunków na kampusach do potrzeb korzystających z nich społeczności. Uczelnia z dużą grupą osób transseksualnych może na przykład rozważyć zorganizowanie neutralnych płciowo toalet lub akademików – pisze Times Higher Education.

Reklama

>>> Polecamy: Poglądy Polaków to miks idei