Współpraca może zostać poszerzona o inne obszary koncesyjne.

"W praktyce oznacza to zacieśnienie współpracy w zakresie poszukiwania i wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż konwencjonalnych. Celem współpracy jest przede wszystkim zintensyfikowanie prac poszukiwawczych na terenie Polski, których rezultatem będzie wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej" - czytamy w komunikacie.

Położona na terenie województwa zachodniopomorskiego koncesja Kamień Pomorski jest jedną z bardziej perspektywicznych w tym rejonie. Powierzchnia obszaru koncesyjnego wynosi 217 km2 Na podstawie dotychczas wykonanych prac poszukiwawczych znaleziono kilka interesujących obiektów do poszukiwań ropy i gazu ziemnego. Planowane wspólne prace poszukiwawcze pozwolą partnerom ocenić wielkość zasobów i podjąć ich ewentualną eksploatację, podano również.

"Strategicznym celem PGNiG jest zwiększenie wydobycia węglowodorów z własnych złóż. Większość prac prowadzimy samodzielnie, ale nasze dotychczasowe doświadczenia zarówno w kraju jak i zagranicą pokazują, że warto prowadzić tego typu projekty z partnerami. Współpracując dywersyfikujemy ryzyka, optymalizujemy wykorzystanie potencjałów kadrowych i technicznych co jest korzystne dla obu stron. Umowa z Lotos Petrobaltic znakomicie wpisuje się w te działania. Mam nadzieję, że wspólnie osiągniemy satysfakcjonujące rezultaty" - powiedział p.o. prezesa PGNiG Jerzy Kurella, cytowany w komunikacie.

Reklama

Umowa o wspólnych poszukiwaniach węglowodorów na obszarze koncesji Kamień Pomorski wejdzie w życie m.in. po uzyskaniu zgody Ministra Środowiska na wspólne użytkowanie górnicze obszaru koncesji przez strony.

"Podstawowym celem biznesowym tego projektu jest zwiększenie produkcji ropy naftowej oraz rozszerzenie działalności poszukiwawczo-wydobywczej Lotos Petrobalticu o obszar lądowy. To dokładnie wpisuje się w długoterminową strategię rozwoju całego koncernu" - powiedział wiceprezes Grupy Lotos ds. poszukiwań i wydobycia, prezes Lotos Petrobaltic Zbigniew Paszkowicz, cytowany w komunikacie.

Umowa jest konsekwencją zawartego we wrześniu ubiegłego roku porozumienia o współpracy między PGNiG a Grupą Lotos. Zgodnie z jej zapisami, PGNiG, jako właściciel 51% koncesji, będzie sprawowało funkcję operatora. Natomiast Lotos Petrobaltic przejmie 49 proc. udziałów w należącej do PGNiG koncesji w zamian za samodzielne sfinansowanie określonej części prac poszukiwawczych. Pozostałe koszty związane z prowadzeniem działalności poszukiwawczej, rozpoznawczej i wydobywaniem węglowodorów na obszarze koncesji, jak również wszystkie korzyści płynące z tej działalności będą dzielone zgodnie z udziałami partnerów.

Zgodnie z umową, spółki powołują Komitet Operacyjny, za którego pośrednictwem wspólnie sprawują bieżący nadzór nad projektem. Do uprawnień i obowiązków Komitetu Operacyjnego należy podejmowanie wszystkich najważniejszych decyzji związanych z koncesją tj. wysokość rocznych budżetów prac i ich harmonogramy. Współpraca między PGNiG i Lotos Petrobaltic może zostać poszerzona o inne obszary koncesyjne.

Zgodnie z umową obie firmy opracowały harmonogram wspólnych działań na 2013 rok. Zakłada on m.in.: wykonanie na koncesji Kamień Pomorski powtórnej analizy archiwalnych materiałów sejsmicznych 2D/3D, wykonanie projektu oraz rozpoczęcie prac polowych nowego zdjęcia sejsmicznego 3D. Tegoroczny budżet projektu wyniesie kilkanaście milionów złotych.