Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, spadł w sierpniu po raz trzeci z rzędu (po 11 kolejnych wzrostach) o 0,4 pkt m/m do 90,8 pkt, zapowiadając tym samym niewielką poprawę na rynku pracy, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych w raporcie.

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia trzeci miesiąc z rzędu spada, zapowiadając tym samym niewielką poprawę na rynku pracy. Dotychczasowe, pozytywne zmiany nadal głównie wynikają z oddziaływania czynników o charakterze sezonowym" - głosi raport.

BIEC podkreśla jednak, że o trwałości ożywienia na razie trudno mówić, zwłaszcza, że zmiany na rynku pracy pojawiają się zazwyczaj z pewnym opóźnieniem w stosunku do zmian ogólnej aktywności gospodarki.

"Aktualnie wszystkie składowe wskaźnika informują o spodziewanej w najbliższych miesiącach poprawie na rynku pracy. Jednak w przypadku niewielu składowych poprawa ta przeradza się w trwałą tendencję. Do trwałych pozytywnych zmian zaliczyć można zmniejszającą się liczbę zwolnień grupowych oraz poprawę nastrojów przedsiębiorców w na temat ogólnej kondycji gospodarki oraz kształtowania się wielkości zatrudnienia" - czytamy dalej.

Reklama

Stopa bezrobocia rejestrowanego po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym właściwie nie zmienia się w ostatnich miesiącach i w lipcu br. wyniosła 13,4 proc., podał też BIEC.

Zmienną, która w największym stopniu przyczyniła się do spadku wskaźnika, była liczba bezrobotnych wyrejestrowanych z PUP-ów z tytułu podjęcia zatrudnienia. W lipcu pracę znalazło o ok. 10 tys. osób więcej niż przed miesiącem, co oznacza ok. 9-proc. wzrost w skali miesiąca. Również w ujęciu rocznym liczba bezrobotnych, którzy podjęli pracę wzrosła. W lipcu br. pracę znalazło o ponad 20 tys. osób więcej w porównaniu do lipca ubiegłego roku (wzrost na poziomie 22 proc.), poinformowali analitycy.