Główna stopa procentowa w Polsce nadal wynosi 2,50 proc., stopa referencyjna 2,50 proc., lombardowa 4 proc., depozytowa 1 proc., a stopa redyskonta weksli 2,75 proc.

Rada najwyraźniej dostrzegła oznaki ożywienia gospodarczego w Polsce (np. rosnącą konsumpcję) i nie widzi powodu, by dalej stymulować gospodarkę, szczególnie w obliczu końca dezinflacji. Koniec cyklu obniżek to kiepska wiadomość dla osób, które mają kredyty, ale dobra dla właścicieli lokat bankowych, którzy już i tak narzekają na niski zwrot z depozytów.

Argumentem dla członków Rady był zapewne ostatni odczyt inflacji - w lipcu inflacja bazowa wyniosła 1,4 proc. w ujęciu rocznym wobec 0,9 proc. r/r w czerwcu, według danych NBP. To wskaźnik poniżej poziomu docelowego NBP, który wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt proc. Jednak może się pojawić presja inflacyjna ze względu na wzrost cen paliw, szczególnie w obliczu napięć na Bliskim wschodzie w związku z sytuacja w Syrii.

>>> Czytaj też: Oczekiwania inflacyjne w Polsce są najniższe od 1992 roku

Reklama

- Szacujemy, że w najbliższych miesiącach nastąpi stabilizacja odczytów rocznego wskaźnika wzrostu cen w przedziale ok. 1,1 proc.-1,3 proc., choć bilans ryzyk jest wyraźnie dodatni, wskazujący na możliwe zaskoczenia wyższą dynamiką cen - mówi główny ekonomista BGŻOptima i BGŻ Dariusz Winek. Według niego do celu inflacyjnego RPP inflacja prawdopodobnie zbliży się dopiero w drugim kwartale przyszłego roku. Analityk oczekuje, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie co najmniej do połowy 2014 r.

Michał Banach, ekspert BGŻOptima, przewiduje wręcz, że najbliższa podwyżka stóp procentowych czeka nas dopiero w połowie przyszłego roku. - Wybierając ofertę warto pamiętać, że w porównaniu do lokaty na 3 miesiące, przy produktach rocznych należy oczekiwać oprocentowania wyższego o minimum 0,2 pkt. proc., z kolei w przypadku depozytu na 24 miesiące o 0,5 pkt. proc. - zwraca uwagę ekspert.

Ożywienia na rynku lokat spodziewa się również Marta Ośko, analityk Comperia.pl. - Można przypuszczać, że wraz ze wzrostem gospodarczym w najbliższych miesiącach banki będą coraz chętniej oferować wyższe oprocentowanie lokat.

Rada przedstawi komentarz do decyzji o 14:00.

>>> Czytaj też: Lokaty bankowe: Polacy wycofują pieniądze, oprocentowanie jest zbyt niskie