Był więc o 4,5 proc. większy niż w czerwcu i jednocześnie o 8,9 proc. większy niż w lipcu 2012 r., podała KUKE w komunikacie.

"Lipcowy wzrost eksportu miał silną zapowiedź w wynikach przemysłu za ten okres oraz danych dotyczących handlu hurtowego. Rośnie popyt z zewnątrz, a równocześnie nadchodzi okres realizacji zamówień składanych naszym wytwórcom wiosną. Poziom sprzedaży przemysłowej (w tym również eksportowej) wsparty był dłuższym niż przed rokiem czasem pracy. Wsparciem dla eksporterów, podobnie jak w czerwcu, była słaba pozycja złotego. Z jednej strony pozwalała ona wygenerować wyższy od oczekiwanego poziom marż. Z drugiej zaś, dawała szansę na zaproponowanie odbiorcom dodatkowych rabatów w sytuacji zakupu większych partii towaru" - podano w komunikacie.

Korporacja zwraca uwagę, że lipcowe wyniki eksportu będą istotne jeszcze z jednego powodu. W pierwszych miesiącach roku widoczna była tendencja do wzrostu udziału sprzedaży eksportowej w wynikach przemysłu. Większa niż zazwyczaj i większa niż zakładano część produkcji trafiała ostatecznie do klientów zagranicznych. Na rynku wewnętrznym odczuwalna była bowiem silna bariera popytowa.

"Istotny wzrost sprzedaży zanotowany przez przemysł w czerwcu i lipcu mógł być tak kontynuacją dobrej passy w eksporcie, jak i wynikiem pojawienia się pierwszych symptomów poprawy sytuacji na rynku krajowym. W czerwcu wciąż silniejszym czynnikiem wzrostu był eksport. Podobnie trzeba wskazać, że eksport w lipcu mniejszy od szacowanego przez Korporację oznaczać będzie, iż silniej wzrosła też chłonność rynku krajowego. Wynik natomiast lepszy oznaczać będzie, że w kraju wciąż trudno uplasować towary i sprzedawcy poszerzają ekspansję zagraniczną wykorzystując między innymi słabszą pozycję złotego" - czytamy dalej.

Reklama

Korporacja oczekuje, że w okresie lipiec-wrzesień 2013 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 9,6 proc. w euro, a w wymiarze złotowym - o 12,6 proc.

"Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2013 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 158,3 mld euro, co stanowić będzie wynik o 8,0 proc. wyższy niż w roku 2012. W ujęciu złotowym eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 662,9 mld, co odpowiadać będzie wzrostowi o 8,1 proc. w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2012. W miarę poprawy koniunktury na rynku europejskim, zwiększać się też będzie dynamika polskiego eksportu. W roku 2014 eksport może zwiększyć się do 173,6 mld euro (o 9,7 proc.) co w wymiarze złotowym odpowiadać będzie kwocie 694,0 mld (wzrost o 4,7 proc.)" - napisano także w materiale.

Prognozy Korporacji dotyczące eksportu w roku 2013 i 2014 wskazujące na wzrost eksportu ogółem odpowiednio o 8,0 proc. i 9,7 proc. są wynikiem następujących prognozowanych zmian wolumenu eksportu na podstawowych dla naszej gospodarki rynkach:

Niemcy – wzrost eksportu o 5,4 proc. i 7,7 proc.

Pozostałe kraje strefy euro o 3,4 proc. i 5,4 proc.

Pozostałe kraje UE o 6,8 proc. i 8,0 proc.

Pozostałe kraje rozwinięte o 6,3 proc. i 9,0 proc.

Kraje Europy Środkowo - Wschodniej o 18,2 proc. i 19,0 proc.

Kraje rozwijające się o 23,0 proc. i 21,0 proc.

>>> Czytaj również: Ponad 60 zakładów nie może już wysyłać swojego towaru do Rosji