Z taśm zjechało prawie 1,8 mln sztuk urządzeń, o 17 proc. więcej niż przed rokiem. Od początku roku w fabrykach powstało ponad 12 mln sztuk sprzętu, czyli o 13 proc. więcej niż w 2012 r.
– Największe wzrosty są w produkcji lodówek, płyt kuchennych do zabudowy i pralek. W dwóch pierwszych segmentach wyniosły ponad 30 proc., w trzecim – 15 proc. – komentuje Wojciech Konecki, dyrektor generalny CECED, zrzeszenia producentów AGD.
Takie wyniki oznaczają, że Polska wyrasta na lidera w produkcji dużego AGD. – Dotychczas w lodówkach ustępowaliśmy miejsca Włochom. Głównie za sprawą firm Bosch i Electrolux, które nie wybudowały fabryk w Polsce – zauważa Wojciech Konecki.
Brak tych dwóch firm został zrekompensowany przez Samsunga, który kupił fabryki pralek oraz lodówek we Wronkach i mocno je rozbudował. Ich moce produkcyjne wynoszą teraz ok. 2 mln sztuk urządzeń, dwukrotnie więcej niż pod koniec 2012 r. A na tym nie koniec. – W grudniu mają już wynieść 2,5 mln sztuk – obiecuje Tobiasz Kowalczyk z Samsunga we Wronkach.
Reklama

>>> Czytaj również: Doganiamy Zachód. Dynamiczny eksport miernikiem polskiego awansu

Do wzrostu produkcji dużego AGD przyczyniły się też firmy Indesit czy FagorMastercook, które zapowiedziały na ten rok kilkuprocentowe przyrosty mocy produkcyjnych. Rośnie także produkcja małego AGD. Do lipca zwiększyła się o 17 proc. do prawie 3,3 mln sztuk.
Producenci przyznają, że wzrosty w produkcji nie byłyby możliwe, gdyby nie zwiększony popyt za granicą, dokąd trafia większość urządzeń. Jak wynika z danych GFK Polonia za pierwsze półrocze, w Rosji sprzedaż dużego AGD zwiększyła się w tym roku o 14 proc., a małego o 8 proc. Na Ukrainie dynamika wyniosła odpowiednio 19 proc. i 17 proc.
– Zapotrzebowanie na urządzenia z Polski rośnie też na zachodzie Europy. W Niemczech sprzedano o 5 proc. więcej dużego i o 9 proc. małego sprzętu – donosi CECED.
Także w Polsce rośnie popyt. Do końca lipca nabywców znalazło 2,2 mln sztuk dużego AGD i 2,8 mln małego. Oznacza to odpowiednio 1- i 9-proc. wzrost w porównaniu z 2012 r.
Wzrostowa tendencja w produkcji powinna utrzymać się także w przyszłym roku. Wytwórcy już się na to przygotowują. Poza Samsungiem moce rozbudowują np. Haier i FagorMastercook, które wspólnie wybudują we Wrocławiu fabrykę chłodziarko-zamrażarek za 70 mln euro.
– Początkowo będzie powstawać w niej 500 tys. urządzeń rocznie, ale w ciągu pięciu lat produkcja wzrośnie do 1 mln sztuk rocznie – zapowiedział Ireneusz Bartnikowski, prezes FagorMastercook.

>>> Polecamy: Recykling sprzętu RTV i AGD: Polska za Rumunią i Łotwą