WIG20 powstał w 1994 r., kiedy na polskiej giełdzie były notowane tylko 24 spółki o łącznej kapitalizacji 7 mld zł. Obecnie na parkiecie jest ponad 400 spółek, a kapitalizacja wynosi ponad pół biliona zł (556 490,38 mln zł). Na początku były tylko trzy sesje w tygodniu, a inwestorzy składali zlecenia na dyskietkach. Teraz GPW przetwarza do 20 tys. zleceń w ciągu sekundy, a przetworzenie jednego zajmuje jedynie 140 mikrosekund.

Jednak indeks blue chipów jest zdominowany przez spółki z sektorów finansowego i surowcowego, co świadczy o niedojrzałości naszego rynku kapitałowego.

WIG20 będzie obliczany i publikowany do końca 2015 r., jednocześnie z WIG-iem 30. Minister skarbu Paweł Tamborski zaznacza, że w długiej perspektywie indeks ma być jeszcze rozszerzony.

GPW ma ambicję być liderem w Europie Środkowo-Wschodniej i chce zachęcić zagranicznych inwestorów do zaangażowania w polskich spółkach. W Europie Środkowej warszawska giełda ma 65 proc. udziału w łącznym obrocie akcjami, 90 proc. udziału w obrocie instrumentami pochodnymi i 80 proc. udziału w obrocie obligacjami. Planuje tez fuzję z wiedeńska giełdą.

>>> Czytaj więcej: Wielka fuzja GPW i CEE SEG: warszawski UTP kontra wiedeńska Xetra

Wprowadzenie nowego indeksu ma służyć przyciągnięciu nowych inwestorów z zagranicy. Poza tym, jak każda firma, GPW musi odświeżać swoje produkty i ewoluować, żeby utrzymać zainteresowanie. Na polskim parkiecie jest teraz 45 spółek zagranicznych, a KNF przetwarza ofertę pierwszej chińskiej spółki, która pojawi się na GPW.

>>> Czytaj też: Peixin pierwszą chińską spółką na GPW

To dobry znak, choć komplikuje sytuację dla inwestorów, ponieważ takie spółki podlegają prawu i procedurom kraju, w którym są zarejestrowane, a one niekoniecznie pokrywają się z polskim systemem.

WIG30 będzie zawierał tylko 7 proc. spółek notowanych na GPW, ale stanowią one 76 proc. całej kapitalizacji, 86 proc. obrotu i generują 26 proc. polskiego PKB. Według prezesa GPW nowy indeks ma stanowić zmianę prorozwojową i probiznesową. W skład nowego indeksu będą wchodziły następujące spółki:

WIG30 - skład indeksu
lp Nazwa Skrót ID
1 Alior Bank ALIOR ALR
2 Asseco Poland ASSECOPOL ACP
3 Bank Handlowy HANDLOWY BHW
4 L.W. Bogdanka BOGDANKA LWB
5 Boryszew BORYSZEW BRS
6 BRE Bank BRE BRE
7 Bank Zachodni WBK BZWBK BZW
8 CCC CCC CCC
9 Cyfrowy Polsat CYFRPLSAT CPS
10 Enea ENEA ENA
11 Eurocash EUROCASH EUR
12 Globe Trade Center GTC GTC
13 Grupa Azoty GRUPAAZOTY ATT
14 Grupa Lotos LOTOS LTS
15 Jastrzębska Spółka Węglowa JSW JSW
16 Kernel Holding KERNEL KER
17 KGHM KGHM KGH
18 LPP LPP LPP
19 ING Bank Śląski INGBSK ING
20 Netia NETIA NET
21 Polska Grupa Energetyczna PGE PGE
22 PGNiG PGNIG PGN
23 PKN Orlen PKNORLEN PKN
24 PKO Bank Polski PKOBP PKO
25 Pekao S.A. PEKAO PEO
26 Powszechny Zakład Ubezpieczeń PZU PZU
27 Synthos SYNTHOS SNS
28 Tauron Polska Energia TAURONPE TPE
29 Telekomunikacja Polska TPSA TPS
30 TVN TVN TVN

Oznacza to, że w głównym indeksie będzie siedem banków, trzy firmy energetyczne, trzy spółki zajmujące się handlem detalicznym, trzy surowcowe, trzy paliwowe, dwie spółki mediowe, dwie telekomunikacyjne, dwie chemiczne i po jednej z sektorów: informatyka, nieruchomości, ubezpieczenia, branża spożywcza i metalurgia. Nadal widać więc dominacje sektora finansowego i energetyczno-surowcowego.

ikona lupy />
Skład indeksu WIG30 na dzień 23 września 2013 r. / Media