Dziennik Gazeta Prawna

  • Pudrowanie PKB: zobacz, jak państwa uprawiają kreatywną księgowość

Nie ma – wymyślimy. Brakuje – dopiszemy. Kreatywna księgowość stała się dobrym lekiem na wiele gospodarczych problemów. Chętnie sięgają po nią nie tylko firmy, ale także państwa. Czytaj całość >>>

Gazeta Wyborcza

Reklama
  • Londyn walczy z lichwą

Brytyjski rząd zapowiada, że rozprawi się z firmami oferującymi chwilówki. Około 7 mln Brytyjczyków jest w pułapce szybkich kredytów, a obroty firm oferujących je sięgają ok. 2 mld funtów rocznie. Oprocentowanie pierwszej pożyczki wynosi 4-5 proc., ale jeśli pożyczkobiorca ma problemy ze spłatą, gwałtownie rośnie. Połowa osób, które sobie nie radzą ze spłatą nie zdaje sobie sprawy z dodatkowych kosztów. Urząd ds. Praktyk Finansowych wprowadzi regulacje rynku, które wejdą w życie w kwietniu 2014 r. Nowe przepisy mogą wyeliminować 30 proc. firm z rynku.

Rzeczpospolita

  • Polska może być liderem w europejskiej turystyce medycznej

W Polsce znów zaczyna rosnąć rynek turystyki medycznej i niebawem możemy stać pod tym względem europejskim liderem - mamy świetnych lekarzy, dobrze wyposażone gabinety i niskie ceny. Jak podkreśla Rzeczpospolita, rozwój tej polskiej specjalności eksportowej zaczął wspierać program promujący polskie lecznictwo za granicą. Przystąpiło już do niego 40 podmiotów, w tym szpitale, specjalistyczne kliniki, ośrodki wellness i spa. W ramach promocji, przedstawiciele tej branży jeżdżą po świecie na targi i spotkania, zachęcając zagranicznych pacjentów do Polski. Obecnie do polskich lekarzy przyjeżdża ponad 300 tys. pacjentów z zagranicy rocznie.

  • Światowe promocje polskich firm

Eksporterzy z Polski z coraz większym rozmachem walczą o zagraniczne rynki. Zamiast promować się na targach i w folderach dla kontrahentów, teraz inwestują w działania marketingowe, które wzmacniają ich wizerunek na większą skalę – pisze Rzeczpospolita. Dla przykładu Inglot promuje się na m.in. na Broadwayu – jest oficjalnym sponsorem makijażowym musicalu „Pippin”, reklamuje się też na cyfrowym billboardzie przy nowojorskim Times Square. Z kolei podkrakowski Oknoplast ponad rok temu został jednym ze sponsorów włoskiego klubu piłkarskiego Inter Mediolan.

  • Pod Warszawą powstaje najnowocześniejszy w Europie lotniczy ośrodek badawczy

W podwarszawskiej Zielonce powstaje najnowocześniejszy w Europie ośrodek badania turbin lotniczych. Ośrodek będzie powiązany z koncernem General Electric. Warte 200 mln zł Laboratorium Aerodynamiki Przepływów Turbinowych będzie skupiać się na badaniu i doskonaleniu najważniejszych elementów samolotowych napędów, odpowiadających m.in. za zużycie paliwa i poziom hałasu. Będą tu pracować specjaliści z Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Warszawskiej – pisze Rzeczpospolita. Oprócz GE, usługami nowego ośrodka zainteresowani są też tacy giganci, jak Pratt & Whitney, Rolls Royce i Snecma.

Puls Biznesu

  • ZUS straszy bałaganem w składkach

Szef ZUS Zbigniew Derdziuk sprzeciwia się propozycji Ministerstwa Pracy w sprawie obciążenia składkami emerytalnymi i rentowymi umów-zleceń. Uważa on, że proponowany mechanizm obliczania składek przerzuca na firmy odpowiedzialność za niedopatrzenia lub oszustwa pracowników. Chodzi o wyliczanie składek od wartości minimalnego wynagrodzenia jeśli kwota wartości umów-zleceń osiągnie ten pułap – jeśli nie, zleceniobiorca składki nie będzie odprowadzał. >>> Czytaj więcej

  • Unijna kasa szeroko popłynęła w wakacje

PARP, BGK i Ministerstwo Gospodarki wykonały 111,81 proc. planu i wypłaciły firmom ponad 1 mld zł z unijnych funduszy. Jeszcze w lipcu wydawało się, że pieniądze mogą przepaść, a 20 września okazało się, że udało się osiągnąć nadwyżki.

  • Pacjenci przylecą nawet zza oceanu

Rządowy program promujące za granicą leczenie w Polsce zaczyna przynosić efekty. Po pół roku jego działania udało się przyciągnąć pacjentów oraz zainteresować zagranicznych partnerów, między innymi w USA, gdzie ceny są nawet trzy razy wyższe niż w Polsce. Zainteresowani są też Skandynawowie – dla przykładu w wielu dziedzinach polskie placówki są lepiej wyposażone niż szwedzkie.

  • Deregulacja nie pomogła firmom

Według badania przeprowadzonego przez Rzetelną Firmę, 84 proc. przedsiębiorców uważa, że zmiany deregulacyjne wprowadzone w ostatnim roku nie usprawniły ich działalności. 64 proc. wciąż na co dzień doświadcza absurdów prawnych, które utrudniają im funkcjonowanie.