W swoim testamencie Alfred Nobel nie wymienił ekonomii wśród dziedzin, w których nagroda ma być przyznawana. Ufundował ją dopiero w 1968 roku Królewski Bank Szwecji, w 300. rocznicę swej działalności. Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Akademii Nauk.

>>> Czytaj też: Nobel z ekonomii 2013: Kto ma szanse na nagrodę?

Po raz pierwszy nagroda została przyznana w 1969 roku. Wśród noblistów w dziedzinie ekonomii dominują naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Zdobyli dotychczas 65 procent wszystkich wyróznień. Najwięcej laureatów pochodziło z University of Chicago. Najwięcej nagród przyznano w dziedzinie makroekonomii.

Wśród laureatów nie ma Polaków, choć polski akcent pojawił się w 2007 roku. Nagrodę otrzymał wtedy profesor Leonid Hurwicz, amerykański ekonomista polsko-żydowskiego pochodzenia. W 1938 roku ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, następnie przebywał w Genewie skąd w 1940 roku wyemigrował do USA. Zmarł w 2008 roku.
Prawie wszystkimi laureatami nagród Nobla z ekonomii są mężczyźni. Jedynie w 2009 roku Elinor Ostrom jako pierwsza kobieta została wyróżniona w tej dziedzinie.

Reklama

Jak zwykle, tak i w tym roku, nieoficjalne typy przedstawiła agencja prasowa Thomson Reuters. Typowani są przede wszystkim Amerykanie Joshua Angrist, David Card i Alan Krueger za badania nad mikroekonomią. Na liście są też dwa dwuosobowe zespoły z USA i Wielkiej Brytanii, które badały prognozy gospodarcze i teorie regulacji.

>>> Czytaj też:Nagroda Nobla z Baku: Azerbejdżan chce siódmego Nobla, Szwecja protestuje