Dziennik Gazeta Prawna

  • Obligo giełdowe: PGNiG grozi 4 mld zł kary

Obligo giełdowe stawia PGNiG przed dylematem: albo w ciągu dwóch miesięcy sprzeda na giełdzie ogromne ilości gazu i na tym straci, albo nie sprzeda – i także straci. Czytaj więcej >>>>

  •  Schetynówki w 2014 r.: 600 km zamiast 2,4 tys. km
Reklama

Tylko tyle dróg lokalnych zostanie zmodernizowanych w ramach programu schetynówek w 2014 r. Czytaj więcej >>>>

  • Biedronka prawdopodobnie wprowadzi płatności kartą w 2014 r.

Portugalska Biedronka - największa sieć handlowa w kraju - prawdopodobnie w przyszłym roku zacznie akceptować płatności kartą. Czytaj więcej >>>>

  • Dług USA będzie rósł i na koniec dekady sięgnie 25 bln dolarów

W ciągu ostatnich czterech dekad Stany Zjednoczone miały tylko cztery lata z nadwyżką budżetową. A jest ona niezbędna, by poziom długu publicznego zaczął spadać. Czytaj więcej >>>>

Bloomberg

  • Europa się radykalizuje i zobaczymy to w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Premier Włoch Enrico Letta wyraził współczucie wobec Baracka Obamy z powodu kryzysu politycznego w sprawie limitu zadłużenia. Stwierdził też, że Europa może mieć problem z własnymi „partiami herbacianymi". Czytaj więcej >>>>

  • Obligacje argentyńskiej spółki „zbyt dużej, by upaść” dają krociowe zyski

Inwestorzy, którzy kupili obligacje największej argentyńskiej spółki energetycznej, podwoili pieniądze w ciągu 15 miesięcy. Wychodzili z założenia, że rząd nie pozwoli jej upaść. I mieli rację. Czytaj więcej >>>>

Puls Biznesu

  • Żabka na zakupach

Spółka portfela Mid Europy przejmie 130 sklepów Dobry Wybór od Kolportera. Do połowy 2014 roku kupi 8 kolejnych – donosi „PB”.

Konsolidacja w polskim handlu spożywczym przyspiesza. Spółka Żabka Polska , która w sieciach Żabka i freshmarket ma ponad 3 tys. placówek, dopięła transakcję przejęcia liczącej 130 sklepów sieci Dobry Wybór, którą Kolporter budował od 2011 roku. Strony nie ujawniają wartości transakcji.

Dla Żabki to już czwarta i największa do tej pory akwizycja w tym roku. Właściciel Żabki, Mid Europa Partners (MEP), zapowiada kolejne przejęcia - i to szybko, bo chce, aby nowe nabytki zdążyły zrosnąć się z Żabkami przed wyjściem funduszu z inwestycji.

  • Dodatkowe emerytury nie dla urzędników

„Puls Biznesu” pisze, że wstrzymania odprowadzania składek pracowników Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej chce Ministerstwo Finansów, które wcześniej zdecydowało o przyszłości między innymi dodatkowego ubezpieczenia emerytalnego dla zatrudnionych w Agencji Nieruchomości Rolnych.

>>> Czytaj więcej

  • Bankowcy uciekają w przyszłość

BZ WBK pod rękę z Piotrem i Pawłem sięga po m-commerce. ING Bank Śląski liczy na platformę Aleo. Branża myśli, jak sprostać niebankowej konkurencji – pisze „PB”.
Kilka tygodni temu Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK, powiedział, że bank realizuje dwa strategiczne projekty: połączenie z Kredyt Bankiem i bankowość mobilną. Fuzję mamy już za sobą, a bankowość w komórce rusza właśnie pełną parą. W ciągu kilku dni w sklepie Google Play i App Store pojawi się zmodyfikowana wersja aplikacji mobilnej BZ WBK.

Polska The Times

  • Ukraina w Unii? Za jakieś 20 lat

Dziś na Ukrainie dominują zdecydowanie nastroje proeuropejskie. Choć myliłby się ten, kto uważałby, że to postawa dana raz na zawsze. […] Nie wykluczałbym scenariusza, w którym w 2015 roku pojawia się kandydat antyeuropejski i gromadził wiele głosów – mówi w wywiadzie Paweł Kowal.

Według szefa PJN, wejście Ukrainy do UE może potrwać jeszcze „dobrych 20 lat”. Jak podkreśla Kowal, Polsce od podpisania umowy stowarzyszeniowej do wejścia do UE minęło kilkanaście lat, a dziś zmieniły się czasy i warunki geopolityczne.

Gazeta Wyborcza

  • Przyszłość: ludzie bez roboty przez roboty?

Perspektywa 15 tys. nowych miejsc pracy w mających powstać w Polsce centrach logistycznych firmy Amazon może okazać się mniej optymistyczna niż zakładamy. W takich centrach coraz częściej ludzką pracę zastępują bowiem roboty. Firma posiada do tego odpowiednie technologie. Roboty coraz częściej zastępują ludzi w pracy – w górnictwie, budownictwie, ale też na sklepowych kasach, w call center czy w transporcie.

Rzeczpospolita

  • Niepodległość o smaku socjalizmu

Czy efektem polityki zaciskania pasa premiera Wielkiej Brytanii będzie niepodległość Szkocji? – pyta „Rz”. Na to liczą nacjonaliści w Edynburgu. Dla zwolenników nowego państwa czasu pozostało niewiele. Na jedenaście miesięcy przed referendum, które może zakończyć 300-letni żywot Zjednoczonego Królestwa, zaledwie 25 proc. mieszkańców prowincji opowiada się za niepodległością. Znacznie więcej, bo 44 proc., chce pozostać obywatelami Zjednoczonego Królestwa, a 31 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Alex Salmond, premier Szkockiej Partii Narodowej (SNP), ma jednak pomysł jak to zmienić. W miniony weekend przedstawił wizję niepodległego kraju, której sednem jest zerwanie z prowadzoną od trzech lat w Londynie polityką drastycznych oszczędności budżetowych. Obiecuje podniesienie pensji minimalnej, zachowanie etatów w administracji i zatrzymanie cięć w resortach.

  • Czy OFE sfinansują postęp cywilizacyjny?

Resorty finansów i edukacji szukają odpowiedzi na pytanie, czy inwestycje w budowę szybkiego Internetu to dobry sposób lokowania na przyszłą emeryturę. Narodowy Plan Szerokopasmowy, czyli instrukcja budowy światłowodowej autostrady docierającej do każdego polskiego gospodarstwa domowego, od ponad roku podlega kolejnym modyfikacjom i nie może zostać uchwalona przez rząd. W czwartek projekt przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji już stał na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów, ale zatwierdzony nie został . Powód? – Wymaga jeszcze dodatkowych ustaleń – informuje pracownica Kancelarii Premiera. Według ustaleń „Rz” chodzi o wyjaśnienie, czy i na jakich zasadach w budowie światłowodowej infrastruktury mogą uczestniczyć OFE.

  • Drony startują z PZL Świdnik

Firmy z Polski są w Europie pionierami budowy bezzałogowych śmigłowców o militarnym przeznaczeniu. Jest szansa, że do koca roku swój pierwszy autonomiczny lot wykona najbardziej zaawansowany dron: SW-4 Solo z PZL Świdnik. – codziennie obserwuję naszych i włoskich inżynierów i programistów uwijających się przy prototypowym śmigłowcu na fabrycznym wydziale prób w locie - mówi Mieczysław Majewski, prezes świdnickiej spółki. Helikopter SW-4 to całkowicie polski projekt – ostatnia rodzima konstrukcja Świdnika przed przejęciem firmy przez włosko-brytyjski koncern helikopterowy AugustaWestland.