Zharmonizowany indeks cen konsumenckich (HICP) spadł w strefie euro o 0,1 proc. w październiku – podał Eurostat. W ujęciu rocznym inflacja HICP w eurolandzie wyniosła 0,7 proc. wobec 1,1 proc. miesiąc wcześniej. To najniższy odczyt od listopada 2009 roku, kiedy to inflacja w strefie euro wynosiła 0,5 proc.

Zjawisko deflacji w ujęciu miesięcznym wystąpiło też w całej Unii Europejskiej - indeks cen konsumenckich HICP spadł w październiku o 0,1 proc. w porównaniu z wrześniem 2013 r. W ujęciu rocznym inflacja w UE wyniosła 0,9 proc., wobec 1,3 proc. we wrześniu.

Porównaj szczegółowe dane historyczne na interaktywnym wykresie poniżej:

Reklama

>>> Czytaj też: Niska inflacja wciąż sprzyja posiadaczom lokat. Ile można zarobić?

Dane o inflacji w Polsce

Według danych Eurostatu, październikowa inflacja HICP w Polsce wyniosła 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym, a w ujęciu rocznym 0,7 proc. We wrześniu wskaźnik ten wynosił 0,9 proc. GUS podał wczoraj, że inflacja konsumencka (CPI) w Polsce wyniosła w październiku 0,8 proc. w ujęciu rocznym wobec 1 proc. we wrześniu. Poniżej dane o inflacji w Polsce od 2000 roku:

Jak wygląda sytuacja w poszczególnych krajach UE?

W porównaniu z poprzednim rokiem, październiku 2013 roku ceny towarów i usług najmocniej spadały w Grecji (-1,9 proc.), Bułgarii (-1,1 proc.) i na Cyprze (-0,5 proc.). Z kolei najwyższą inflację zanotowano w Estonii i Wielkiej Brytanii (po 2,2 proc.) oraz w Finlandii (1,7 proc.).

Najniższą średnioroczną inflację HICP (do października 2013 r. włącznie) zanotowano w Grecji (-0,4 proc.), na Łotwie (0,3 proc.) i w Szwecji (0,5 proc.), a najwyższą w Rumunii (3,7 proc.), Estonii (3,5 proc.) oraz w Chorwacji i Holandii (po 2,9 proc.)

Jak podaje Eurostat, w strefie euro w październiku najmocniej spadły ceny energii (1,7 pkt proc. rok do roku). Ceny żywności, alkoholu i papierosów wzrosły o 1,9 pkt proc., ceny usług zwiększyły się o 1,2 pkt proc., a ceny dóbr przemysłowych z wykluczeniem energii wzrosły o 0,3 pkt proc. Poniżej wykres prezentujący zmiany cen energii w krajach UE w ostatnich 12-stu miesiącach: