Tangible Media Group, działająca w ramach laboratorium medialnego przy Massachusetts Institute of Technology (MIT) zaprezentowała dynamiczny wyświetlacz kształtów InFORM (Dynamic Shape Display).

Urządzenie to umożliwia prezentację cyfrowej treści 3D w fizyczny, namacalny sposób w czasie rzeczywistym. Dzięki temu użytkownik urządzenia może wchodzić w fizyczną interakcję z informacją cyfrową. Dynamiczny wyświetlacz kształtów daje również możliwość fizycznego kontaktu w czasie rzeczywistym z przedmiotami, które znajdują się na jego powierzchni (np. piłka lub telefon) osobie, która znajduje się w innym miejscu.

Tangible Media Group, która doprowadziła do skonstruowania dynamicznego wyświetlacza kształtów, od wielu lat zajmuje się próbą powiązania świata bitów i świata atomów poprzez nadanie fizycznej formy informacji cyfrowej. Rozmaite próby osiągnięcia tego celu były dotychczas ograniczone statycznym charakterem większości używanych przez człowieka materiałów – materiały te nie mogły w dynamiczny sposób reagować na zmieniającą się informację cyfrową.

Naukowcom z MIT pod kierownictwem prof. Hiroshi Ishii udało się w jakiejś mierze pokonać tę przeszkodę. W przypadku dynamicznego wyświetlacza kształtów fizyczna forma jest w stanie zmieniać swój kształt i właściwości w czasie rzeczywistym dzięki zastosowaniu 900 (30x30) białych, ruchomych kołeczków wykonanych z polistyrenu. Każdy z kołeczków w zależności od sygnału może być wysuwany za pomocą siłownika na wysokość 10 cm nad powierzchnię urządzenia. Cały zestaw 900 kołeczków układa się w trójwymiarowy kształt w zależności od cyfrowej treści 3D, która jest przekazywana za pośrednictwem komputera.

Reklama

http://youtu.be/lvtfD_rJ2hE

ikona lupy />
Schemat budowy dynamicznego wyświetlacza kształtów inFORM. Źródło: materiały MIT Media Lab / Media