Prezentujemy przegląd najciekawszych artykułów o tematyce gospodarczej z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna

 • Odejście Sławomira Nowaka: jakie problemy pozostawił po sobie minister transportu?

Zdymisjonowany Sławomir Nowak nie był oceniany jako najsłabszy minister. Jednak w co najmniej pięciu dziedzinach pozostawił po sobie bałagan. Afera zegarkowa skomplikuje porządkowanie spraw, za które odpowiada jego resort. Oto ich lista. Czytaj więcej >>>>

 • Cyfryzacja po polsku: gdzie przeprowadzano przetargi, tam wręczano łapówki

Według ustaleń śledczych w niemal każdym urzędzie, gdzie przeprowadzano przetargi, wręczano łapówki. Trwające od trzech lat śledztwo CBA i prokuratury jest coraz bliższe ujawnienia mechanizmu korupcyjnego, który blokuje cyfryzację państwa. Czytaj więcej >>>>

 • Moda na sklepy internetowe. Największe polskie marki wchodzą do e-commerce

Przez polski e-commerce przetacza się właśnie fala otwarć nowych sklepów internetowych. Prym wiodą producenci odzieży. Czytaj więcej >>>>

Puls Biznesu

 • Kilian obnażył pustkę systemu

Odejście prezesa PGE nie rozwiązuje problemu. Wciąż nie ma jasnej strategii, jak godzić apatyty inwestorów i potrzeby państwa. – Nie miałem okazji dyskutować z byłym prezesem PGE Krzysztofem Kilianem od wielu miesięcy. Wiadomo, że były rozbieżności w sprawie budowy elektrowni w Opolu. Wiadomo też jednak, że czasem bywają rozbieżności w ocenie planów inwestycyjnych, ale w PGE dominującym akcjonariuszem jest skarb państwa. I po to właśnie w tego typu spółkach jak energetyczne czy Orlen lub PGNiG jest udziałowiec w postaci skarbu państwa, by dbał o realizację strategii państwa. Aby te spółki dbały o bezpieczeństwo energetyczne kraju - stwierdził wczoraj premier Donald Tusk. Wcześniej inwestorzy zareagowali wyprzedażą akcji, aby dać wyraz swojemu niezadowoleniu z powodu rządowych planów. Krzysztof Kilian mówił otwarcie kilka miesięcy temu, że z punktu widzenia biznesu inwestycja w elektrownię w Opolu się nie opłaca.Trudno nie znaleźć osobę w kręgach finansowych, wprost broniłaby zachowania rządu w sprawie PGE. Nie brak głosów, że to nie kwestia jednostkowego zdarzenia, ale rozwiązań systemowych, których po prostu nie ma.

 • Konsumencka rewolucja w ubezpieczeniach

Nie tylko osoba kupująca polisę, ale także poszkodowany jest konsumentem – orzekł sąd. Jego decyzja wywróci branże do góry nogami. Każdemu kierowcy, który został poszkodowany w wypadku samochodowym, należy się zwrot kosztów wynajmu auta zastępczego na koszt polisy OC sprawcy – stwierdził pod koniec września Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK), oddalając odwołanie Uniqa TU od kary 1 mln zł, którą nałożył na nią Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Potwierdzenie prawa do samochodu zastępczego to ważna decyzja, ale o wiele istotniejszą sprawę sąd ukrył w uzasadnieniu do wyroku, który został opublikowany kilka dni temu. Jednoznacznie przyznaje w nim poszkodowanemu status konsumenta. To stwierdzenie może drogo kosztować firmy – zdane na łaskę i niełaskę UOKiK. Umożliwi ono bowiem skarżenie się na ubezpieczycieli do UOKiK, który już czeka z batem wartym miliony.

 • Prokuratura tropi Komputronik

Szefowie giełdowej spółki twierdzą, że zarzuty wyłudzenia dotacji z UE są absurdalne. Wydaje się, że wątpliwości nabrali także i śledczy. Komutronik, największy w Polsce detaliczny sprzedawca sprzętu IT, ma problem z prokuraturą. Wojciech Buczkowski, prezes, i Krzysztof Nowak, członek zarządu, oraz pięcioro innych obecnych i byłych wysokich pracowników notowanej na GPW spółki, podejrzanych jest o oszustwa dotacyjne.

 • Węgiel woli nowe

JSW chce kupić kopalnię od Kompanii Węglowej, a ta kiedyś wybuduje sobie nową. Nowej kopalni chce tez Kopex. Trwający od ponad tygodnia szczyt klimatyczny COP19 potępia węgiel w każdej formie. Dla kontrastu, zakończony wczoraj równoległy szczyt węglowy udowadniał jego niezawodność dla światowej gospodarki. W cieniu tych dwóch szczytów polskie firmy robią swoje. Ponad 90 proc. polskiej produkcji energii oparte jest na węglu, a zapotrzebowanie na energię rośnie

 • Polska żywność trafi na nowe rynki

Rosną szanse, że mocniej otworzą się przed naszymi eksporterami Chiny, Brazylia, RPA i Korea Południowa. Póki co to wielcy „nieobecni” na liście polskiego eksportu. Lista największych zagranicznych odbiorców naszej żywności nie powinna nikogo zaskoczyć – to Niemcy , Wielka Brytania, Rosja, Czechy i Holandia. Do tych państw trafia 49 proc. eksportu - wynika z raportu „Rynki eksportowe w branży spożywczej”, przygotowanego przez Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. Eksperci uważają, że wkrótce kierunki eksportu żywności mogą zostać rozszerzone.

 • Firmy pożyczkowe znikają z rynku. Polacy pójdą do lombardów

3 mln Polaków trafi do lombardów. Branża obawia się, ze zbyt restrykcyjne regulacje spowodują zamknięcie firm pożyczkowych, a działania Ministerstwa finansów, które mają zapewnić bezpieczeństwo konsumentom odniosą odwrotny skutek. Miliony Polaków trafi do szarej strefy.

Rzeczpospolita

 • Kadrowa karuzela w spółkach skarbu państwa

Rezygnując ze stanowiska prezesa PGE Krzysztof Kilian dołączył do grupy szefów spółek skarbu państwa, którzy ostatnio niespodziewanie pożegnali się ze stanowiskiem. Przed nim rezygnacje złożyli Łukasz Boroń (prezes PKP Cargo) i Krzysztof Krystowski (Polski Holding Obronny). Do takich roszad w spółkach Skarbu Państwa obserwatorzy polskiego rynku powinni się już jednak przyzwyczaić. Jak wynika z analizy Rzeczpospolitej, licząc od 2000 r., w kilkunastu czołowych firmach prezes sprawował swą funkcję przeciętnie przez dwa lata i trzy miesiące.

 • Polacy kochają PlayStation

Choć europejska premiera konsoli nastąpi dopiero 29 listopada, to mimo wysokich cen już kupiliśmy w przedsprzedaży co najmniej kilka tysięcy sztuk. – premiera PS4 jest dla nas rekordowa pod każdym względem, również dotyczy to ilości zebranych zamówień przedpremierowych oraz ilości konsol, które pojawią się w polskich sklepach w okolicach premiery – mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą Monika Wenker z Sony Computer Entertainment. PS4 to pierwsza konsola Sony od siedmiu lat. W USA kosztuje 399 dolarów. U nas trzeba się w przedsprzedaży liczyć z wydatkiem ok. 1,7-1,8 tys. zł.

Gazeta Wyborcza

 • Inwestorzy pod napięciem

Wartość debiutów na GPW w końcówce roku osiągnie 5 mld zł. Wynik przypieczętuje oferta akcji Energi, która po świetnym debiucie PKP Cargo elektryzuje inwestorów. Po kilkunastu miesiącach marazmu ozywa rynek ofert publicznych na GPW. Do piątku trwają zapisy na akcje spółki Newag, która sprzedaje papiery warte 400 mln zł, a do 2 grudnia można zapisać się na akcje Energi. Wszystkie oferty publiczne z czwartego kwartału mają łączną wartość 5 mld zł. Dla porównania w całym ubiegłym roku wartość wszystkich debiutów na GPW nie przekroczyła 3 mld zł.