Nieprzypadkowo również indeks S&P 500 po raz pierwszy zamknął się w piątek powyżej poziomu 1 800 pkt. - na rynkach dominuje hossa, napędzana powszechnym zadowoleniem. Amerykański indeks VIX (niektórzy nazywają go „indeksem strachu”) w tym roku zszedł niżej tylko kilka razy, a notowania w zeszłym tygodniu zamknęły się piątym co do wielkości dołkiem. Koncentruję się na apetycie na ryzyko, gdyż – po raz kolejny – szybko staje się on kwestią centralną na wszystkich rynkach. Okres między długim weekendem z okazji Święta Dziękczynienia w USA, a końcem roku tradycyjnie uważa się za jeden z najlepszych sezonów na rynkach akcji. Zastanawiam się jednak, ile jeszcze oliwy można dolać do ognia już i tak szalonych zakupów, skoro, jak do tej pory, indeks S&P 500 zyskał w tym roku 25%.

Wiadomość o zawarciu przez USA porozumienia z Iranem w sprawie ograniczenia irańskiego programu nuklearnego spowodował gwałtowny spadek globalnych cen ropy naftowej oraz wpłynęły na optymistyczne otwarcie tygodnia na rynkach akcji. Po słabym zamknięciu notowań w piątek, USD/CAD wyskoczył do góry ku lokalnym szczytom, natomiast AUD/NZD zszedł do nowych wieloletnich dołków i jest parą kluczową pod względem podwyższonego kursu NZD. Moim zdaniem, wyprzedaż dolara australijskiego w tym kontekście staje się nieco przesadzona.

Co dalej?

Ten tydzień może okazać się dość spokojny. W kalendarzu ekonomicznym notujemy raczej mało interesujących wydarzeń, a ze względu na przypadające w USA Święto Dziękczynienia, rynki w czwartek będą zamknięte, a w piątek będą działać jedynie przez pół dnia.
Najważniejszymi wydarzeniami będzie środowa publikacja danych dotyczących zamówień na dobra trwałe w USA w październiku oraz wskaźnika Chicago PMI za listopad. W czwartek poznamy informacje dotyczące inflacji w Niemczech w listopadzie, natomiast w piątek – dynamikę inflacji w Japonii.

Reklama

Po kiepskim zamknięciu piątkowych notowań USD/CAD wyskoczył do góry ku lokalnym szczytom, po opublikowaniu wiadomości o ugodzie między Iranem a USA. W tym roku to już trzeci raz, gdy para ta przebiła się w podobne okolice. Czy w najbliższych dniach/tygodniach nastąpi w końcu przełom, czy grający na wzrosty w USD znów się rozczarują? Przewiduję przełom – jeśli nie teraz, to nieco później.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Wielka Brytania – kredyty na zakup domu wg BBA w październiku (09:30)
• Stany Zjednoczone – indeks podpisanych umów sprzedaży domów w październiku (13:30)
• Stany Zjednoczone, Rezerwa Federalna w Dallas – wskaźnik aktywności przemysłu w listopadzie (15:30)
• Szwajcaria – wystąpienie Jordana z SNB (16:30)
• Strefa euro – wystąpienie Weidmanna z EBC (21:15)
• Australia – wystąpienie Lowe’a z RBA (22:15)
• Bank of Japan publikuje protokół z posiedzenia (23:50)
• Japonia – wskaźnik zaufania małych przedsiębiorstw w listopadzie (05:00)